بیشترین مصرف مواد مخدر در آذربایجان شرقی مربوط به کارگران است

Posted on Posted in دسته‌بندی نشده


به گزارش ایرنا، محمدعلی نصرتی روز دوشنبه در سومین پویش ‘نه به اعتیاد’ (سیگار، قلیان، مواد مخدر و مشروبات الکلی) در شهرستان هشترود، اظهار کرد: میانگین رشد مصرف مواد در بین کارگران آذربایجان شرقی 25 درصد و در بین دانش آموزان کمتر از نیم درصد است.
وی به تجویز داروهای مکمل و نیروزای غیرمجاز در برخی از سالن های ورزشی و آرایشگاه ها اشاره کرد و گفت: متأسفانه استفاده از این داروها، اعتیاد آور است و باید با این پدیده مقابله شود.
نصرتی افزود: دشمن با ترفندهای مختلف در صدد سست و بی بند و بار کردن جوانان بوده و با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله اعتیاد به دنبال کمرنگ کردن اخلاق، ایمان و روحیه جهادی در جامعه است، از این رو تمامی دستگاه های متولی فرهنگی و اجتماعی و خانواده ها باید مراقب جوانان باشند.
وی گفت: خانه های مجردی و دانشجویی، بیشتر در معرض اعتیاد قرار دارند و نیاز است خانواده ها در این مورد دقت نظر بیشتری داشته باشند.
نصرتی با اشاره به نگهداری 330 معتاد در مرکز نگهداری ماده 16 استان اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی استان ماهانه برای تامین دارو و درمان این معتادان 500 میلیون ریال هزینه می کند و شهرداری تبریز نیز برای آماده سازی و اداره این مرکز 50 میلیارد ریال هزینه کرده است.
فرماندار هشترود نیز در این جلسه گفت: در این شهرستان معتاد متجاهر (تابلو) وجود ندارد و این شهرستان رتبه اول در شورای مبارزه با مواد مخدر استان را کسب کرده است.
امین امینیان افزود: با هماهنگی اداره بهزیستی و برای بهبود یافتگان از اعتیاد، وام های اشتغالزایی کم بهره در نظر گرفته شده تا زمینه بازگشت این افراد به جامعه فراهم شود.
وی گفت: صدمات ناشی از مواد مخدر غیر قابل جبران بوده و خسارات جبران ناپذیری به جامعه می زند، از این رو همه باید در مبارزه با اعتیاد و مواد مخدر احساس مسئولیت کنند.
نرخ رشد اعتیاد در کشور 5.4 درصد است که این رقم در آذربایجان شرقی 1.2 درصد بوده و از این حیث در رتبه 28 کشوری قرار دارد.
در حوزه دانش آموزی میانگین رشد کشوری شیوع اعتیاد 2.1 درصد و آذربایجان شرقی با میانگین 0.44 درصد رتبه آخر کشوری است.
در حوزه دانشجویی نیز میانگین رشد شیوع اعتیاد 5.6 درصد و این نرخ در آذربایجان شرقی 4.4 درصد است که عمدتا دانشجویان غیربومی دچار اعتیاد هستند.
3077/7486/518انتهای پیام /*