مسافران نوروزی با ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز را ببینند

Posted on Posted in دسته‌بندی نشده


مجتبی زوربخش دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا به ایجاد ترافیک در برخی ساعات پر تردد در حوالی اماکن مذهبی، تاریخی و گردشگری شیراز اشاره کرد و افزود: 21 هزار واحد پارکینگ دائم در شهر شیراز وجود دارد و همچنین دو هزار و 500 واحد نیز به مناسبت ایام نوروز امسال به صورت موقت در این شهر ایجاد شده است.
وی مجموع پارکینگ های موجود شیراز در ایام نوروز 97 را 23 هزار و 500 واحد عنوان کرد که در اختیار شهروندان و مسافران نوروزی قرار گرفته است.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهری شهرداری شیراز اظهار کرد: بیشتر پارکینگ های موقتی که برای ایام نوروز در شیراز پیش بینی شده در کنار اماکن گردشگری و زیارتی قرار گرفته اند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر وجود بعضی نارضایتی ها از کمبود پارکینگ در محل های پر تردد و خصوصا مجاور اماکن گردشگری و مذهبی در نوروز امسال، گفت: بیشترین تعداد پارکینگ موقت در شیراز در هسته مرکزی شهر و اطراف حافظیه ، سعدی ،مجموعه زندیه و… ایجاد شده است.
زوربخش ادامه داد: اما با توجه به انبوه جمعیت گردشگران و مسافران نوروزی و همینطور تردد شهروندان شیرازی ، قاعدتا نه تنها پارکینگ ها ،بلکه معابر این محدوده نیز ظرفیت عبور دهی مناسب را ندارد و به همین دلیل در برخی ساعتهای پرتردد در این محل ها و خصوصا مناطق هسته مرکزی شهر با تراکم و ازدحام جمعیت و عبور و مرور مواجه هستیم.
وی راه حل برون رفت از این وضعیت را استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی دانست و گفت: زمان فعالیت اتوبوس های شیراز در ایام نوروز افزایش پیدا کرده و همچنین اتوبوس ها و تاکسی های ویژه گردشگری نیز برای رفاه مسافران پیش بینی شده است.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهری شهرداری شیراز خاطرنشان کرد: تعداد 20 دستگاه اتوبوس با کیفیت به همراه راهنمایان تور تحت عنوان اتوبوس های ویژه گردشگری در شیراز ایجاد شده است که به مسافران و گردشگران نوروزی خدمات ارائه می کنند.
وی اضافه کرد: مبدأ حرکت اتوبوس های ویژه گردشگری شیراز از محل کمپ اسکان میهمانان نوروزی نظیر زیبا شهر و باغ جنت خواهد بود و در ادامه مسیر این اتوبوس ها مسافران را به حرم مطهر شاهچراغ(ع)، بازار وکیل، مجموعه زندیه، آرامگاه سعدی، حافظیه و… منتقل می کنند.
این مقام شهری گفت: در اطراف خیابان های کریم خان و لطفعلی خان زند ، پیروزی و مجموعه زندیه در ایام معمولی سال نیز ترافیک سنگین وجود دارد و این مساله به این دلیل ایجاد می شود که عرض این معابر متناسب با گذر این محدوده ها نیست.
وی اشاره کرد: برای رفاه حال مسافران و شهروندان پارکینگ های موقت نوروزی در محل ضلع شمالی پارک بعثت،بوستان نماز ، ضلع غربی پارک فخر آباد ، ضلع غربی حرم سید علاالدین حسین(ع)، پارکینگ طبقاتی حضرتی ،ورودی دروازه قرآن،ضلع شرقی آرامگاه سعدی، ضلع جنوبی امامزاده بی بی دختران ،سه راه آستانه ،حافظیه روبه روی کتابخانه مرکزی ، شهرک سعدی ،خیابان فرهنگ و 20 متری سینما سعدی احداث شده است.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهری شهرداری شیراز بیان کرد: علاوه بر پارکینگ های دائم و موقت موجود در شیراز از فضای برخی ادارات و ارگانهایی که در نزدیکی اماکن گردشگری و تاریخی قرار دارند نیز برای توقف خودروهای گردشگران استفاده شده است.
9873/ 2027انتهای پیام /*