نظم الگوهای بارشی در کشور به هم خورده است

Posted on Posted in دسته‌بندی نشده


به گزارش ایرنا ،مسعود حقیقت عصر سه شنبه در نشست خبری در سالن شورای دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان بیان کرد: این ناهنجاری و تغییر اقلیمی، بارشها را کاهش داده و موجب خشکسالی در اکثر نقاط کشور به ویژه در استان کرمان و شهرستان رفسنجان شده است .
وی با اشاره به اینکه امسال در رفسنجان توقع بارش باران را داشتیم که الان نظم به هم خورده و به هم خوردن این نظم موجب شده به سمت خشکسالی و کویری شدن این منطقه پیش برویم بیان کرد: وقتی سطح خاک خشک شود منطقه کویری می شود لذا کاهش باران، تبخیر زیاد آب و استفاده بی رویه از آبهای سفره های زیرزمینی حاکی از خشکسالی های سالهای اخیر و کویری شدن منطقه استان کرمان و رفسنجان است.
وی با بیان اینکه هرچه از سطح زمین فاصله بگیریم دما کاهش می یابد و هرچه به سمت زمین پیش رویم دما افزایش خواهد یافت افزود: هوای سرد در ارتفاعات بالا و هوای گرم در پایین و روی زمین این امکان را دارد که به محصولات کشاورزی آسیب وارد شود که باید با دستگاهی هوای گرم و سرد مخلوط شوند تا هوای متعادل به رشد محصولات کمک کند و از کاهش محصولات کشاورزی و خسارت به آنها جلوگیری شود.
حقیقت با بیان اینکه این تعادل با کمک دودزایی و مهپاشی و دیگر روشها قابل برقراری است خاطرنشان کرد: اولین بار در کشور سامانه خودکار تهک راه اندازی شده که کشاورزان می توانند به صورت رایگان در این سامانه ثبت نام کنند.
وی ادامه داد: در کوتاهترین زمان اطلاعات بحرانهای بادی، سرمازدگی، گرمازدگی و … به همراه روشهای مقابله با این بحرانها به دست کاربران و کشاورزان می رسد.
وی افزود: مجوز تاسیس ایستگاه هواشناسی کشاورزی در جوادیه فلاح از توابع نوق رفسنجان هم صادر شده و به زودی در این مکان نیز به دلیل کثرت باغات پسته راه اندازی خواهد شد.
حقیقت گفت:استان کرمان هزار اقلیم است و امکانات هواشناسی کم است و باید با بودجه های بیشتر به سمت گسترش شبکه هواشناسی در استان کرمان باشیم.
*** هفته آخر اسفند ماه امسال تا اواسط اردیبهشت سال آینده با موج های رطوبتی مواجهیم
سرپرست اداره کل هواشناسی استان کرمان هم در این نشست خبری از ورود سامانه بارشی و موجهای رطوبتی به استان کرمان طی هفته آخر اسفندماه جاری تا اواسط اردیبهشت سال 97 خبر داد.
امیر ذهبی اظهار کرد: بر اساس سامانه های جوی این پیش بینی رطوبتی و بارشهای آخر فصل زمستان و اوایل فصل بهار را داریم.
وی به سامانه تهک اشاره کرد و افزود: این سامانه از بهترین سامانه های پیشرو و منعطف و کاربردی در راستای ارایه خدمات به کشاورزان است که از سال 93 به صورت دستی راه اندازی شده و امروز به صورت هوشمند است.
وی ادامه داد: در این سامانه کشاورز و پسته کار متوجه زمان بروز سرمازدگی و گرمازدگی محصولات کشاورزی می شود و راهکارهای مقابله با این بحرانها را نیز از طریق این سامانه می تواند دریافت کند.
ذهبی بیان کرد: در رفسنجان در سالهای 93 و 94 سرمازدگی های بهاره ای داشتیم که در سال 95 کار عملیاتی و راه اندازی سامانه تهک برای مبارزه با این پدیده سرمازدگی آغاز شد و به کشاورزان توصیه هایی ارائه شد و در سال جاری نیز به سایر نقاط پسته خیز استان کرمان از جمله سیرجان، راور، زرند، انار، این سامانه گسترش یافت و نیز به کشاورزان راهکارهای دودزایی، بهپاشی و مهپاشی جهت مبارزه با سرمازدگی توصیه شد که بسیار مفید بود.
*** بیش از 52 میلیمتر بارندگی در رفسنجان داشتیم
کارشناس مرکز پیش بینی هواشناسی کرمان هم در این نشست گفت: امسال بارش باران در شهرستان رفسنجان به میزان 52.6 میلیمتر بوده است.
مریم سلاجقه افزود: امسال تعداد روزهای ابری در رفسنجان 7 روز بود که کم است و امیدواریم در هفته آخر این روزها بیشتر و با سامانه بارشی همراه باشد.
وی اضافه کرد: بارش باران امسال در رفسنجان در فروردین 28 میلیمتر، در اردیبهشت 20 میلیمتر، در آذرماه 0.4 میلیمتر و در دی ماه 4 میلیمتر بوده است و در مجموع 52.6 میلیمتر بارندگی در رفسنجان داشتیم.
سلاجقه عنوان کرد: پیش بینی می شود بارندگی های اواخر اسفند ماه امسال تا اواسط اردیبهشت ماه سال آینده در رفسنجان بیشتر از حد پارسال باشد و احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی در این دوره وجود دارد.
وی با اشاره به وجود 13 ایستگاه باران سنجی در رفسنجان بیان کرد: در رفسنجان به طور کلی بر اساس شاخص خشکسالی 79 درصد متوسط خشکسالی را داریم.
رفسنجان با جمعیت 311 هزار نفر در 110 کیلومتری کرمان قرار دارد.
7433/ 5054انتهای پیام /*