اجرای طرح های مقاوم مسکن شهری رویکردی موفق برای کاهش حاشیه نشینی استعنایت الله رحیمی، روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از پروژه مسکونی نشاط در روستای سلطان آباد شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متاسفانه گسترش حاشیه نشینی و مهاجرت که از پدیده های ناشی از خشکسالی و کاهش درآمد در روستاهاست، به شهرهای بزرگی مانند شیراز صدمه فراوانی زده است.
وی افزود: در بسیای از مناطق حاشیه ای مردم با کمترین امکانات زندگی می کنند، احداث مجتمع های مسکونی مقاوم می تواند در این مناطق پایانی بر حاشیه نشینی و اقدامی مثبت برای ایجاد سرپناه برای مردم باشد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس همچنین بر لزوم برخورد با تخلفات و ساخت و سازهای غیر مجاز تاکید کرد و بیان داشت: باید برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که در کنار برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز در حاشیه شهرها، ساکنان این مناطق به سمت اسکان در مجتمع های مقاوم شهری مانند پروژه سلطان آباد ترغیب شوند.
رحیمی بیان کرد: هدایت ساکنان مناطق حاشیه شهرها و روستاهای نزدیک به شیراز برای اسکان در پروژه های مقاوم شهری بی شک باید یکی از برنامه ای اصلی دست اندرکاران حوزه مسکن باشد.
وی اضافه کرد: ما نیز آمادگی داریم برخی از اراضی و زمین های نزدیک روستاهای همجوار شیراز را به این روستاها الحاق کنیم تا افرادی که در خارج از طرح های هادی روستایی سکنی گزیده اند به این روستاها ملحق شوند.
رحیمی، با بیان اینکه بسیاری از مناطق حاشیه ای از خدمات زیر بنایی آب، برق، گاز و سایر خدمات بی بهره اند گفت: باید شرایطی فراهم شود، مردم و ساکنان حاشیه ها متقاضی واحد های مقاوم احداث شده در مناطقی مانند سلطان آباد شیراز باشند.
او گفت: ارایه تسهیلات به متقاضیان سکونت در این مناطق نیز باید روان تر و بیشتر باشد، از سوی دیگر متقاضیان واحد های مقاوم مسکن شهری باید از حاشیه نشینان و افرادی باشند که نیازمند مسکن هستند و ضروری است ساز و کاری در نظر گرفته شود تا از ورود افرادی که نیازی به مسکن ندارند و تنها برای بورس بازی در این مناطق اقدام به خرید مسکن می کنند، جلوگیری شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم رعایت آموزه های فنی و مهندسی نیز تاکید کرد و اظهار داشت: زمین لرزه کرمانشاه و حوادثی که برای مسکن مهر در این استان رخ داد و رنجی که بر آلام زلزلزدگان افزود باید گوشزدی برای همه دست اندرکاران ساخت مسکن باشد.
رحیمی افزود: نباید شرایطی پیش آید که یک واحد مسکونی که کمتر از یک سال از عمر ساخت آن می گذرد دیوارهایش فرو ریزد، رعایت مقررات ملی ساختمان و رعایت آموزه های فنی و مهندسی باید اولویت احداث مسکن باشد.
زمین لرزه ای با شدت هفت و سه دهم ریشتر، بیست و یکم آبان 96 در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب مرکز کرمانشاه رخ داد که بر اثر آن بیش از 450 نفر جان باختند و شمار زیادی مصدوم شدند.
این زلزله به هفت شهرستان و بیش از یک هزار روستای استان کرمانشاه خسارت وارده کرده و حدود 31 هزار واحد مسکونی به طور کامل تخریب و یا دچار خسارت کلی و جزیی شده است.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس هم در حاشیه این بازدید بیان داشت: طرح های مسکن شهری که این بنیاد متولی ساخت آن است و همچنین طرح های مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت در این استان، همه آنها بر اساس استاندارد های روز ساخته شده و در برابر زمین لرزه های حتی بیشتر از پنج ریشتر مقاومت کرده است و ما در این زمینه کارنامه ای قابل دفاع داریم .
عطا الله زمانی افزود: از جمله طرح هایی که می توان به مقاومت و استحکام آن با اطمینان کامل یقین داشت، طرح مسکونی نشاط شیراز در روستای سلطان آباد است.
او گفت: در فاز نخست اجرای این طرح، 492 واحد مسکونی با استفاده از سازه بتنی احداث می شود که این خود نقطه عطفی در استحکام بنا به شمار می آید.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس ادامه داد: راهبرد این بنیاد تنها احداث سرپناه نیست، بلکه این نهاد در زمینه احداث مسکن شهری افزون بر ساخت واحد های مقاوم و مستحکم، ساخت فضاهای فرهنگی، آموزشی و مذهبی را هم در اجرای طرح ها لحاظ می کند زیرا بر این باوریم کسانی که در این واحدهای مسکونی ساکن می شوند باید از همه امکانات تفریحی، اجتماعی فرهنگی برخوردار باشند.
روستای سلطان آباد در فاصله 25 کیلومتری جنوب شیراز واقع شده است.
خبرنگار: نیکنام خشنودی ** انتشار دهنده: پرویندخت پاردسویی شیرازی
6113 /6118انتهای پیام /*