نفوذ سامانه بارشی از عصر جمعه به آذربایجان شرقیمحمد اشجعی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: براساس بررسی نقشه های پیش یابی هواشناسی با ورود این سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غرب کشور، شرایط ناپایدار جوی در استان به ویژه در نیمه جنوبی حاکم می شود.
وی با بیان اینکه فعالیت این سامانه موجب ابرناکی، وزش باد گاهی به نسبه شدید، بارش باران، برف و مه می شود، اظهارکرد: شدت بارش باران و برف در نواحی گرمسیر و کم ارتفاع موجب آبگرفتگی معابر عمومی و در نواحی سردسیر و کوهستانی موجب کولاک برف، یخبندان و اختلال در رفت و آمد جاده ای می شود.
اشجعی ادامه داد: پیش بینی می شود فعالیت اصلی این سامانه در استان از روز شنبه تا یکشنبه هفته آینده شدت یابد بنابراین باید اقدام های لازم برای جلوگیری از خسارت های احتمالی به عمل آید.
آذربایجان‌شرقی، منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم‌بندی‌های اقلیمی جزو مناطق نیمه‌خشک به حساب می‌آید.
آب و هوای این استان به‌ طور کلی سرد و خشک است ولی به‌ علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم‌های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تاثیر باد‌های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان‌های سبلان در شرق، سهند درغرب و جنوب غربی، رشته کوه‌های قره‌داغ درشمال، رشته کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال‌شرق استان قرار دارد.
خبرنگار: پرویز بابائی ** انتشار دهنده: پرویز انصاری
8023/3071انتهای پیام /*