رسانه ها در انتشار اخبار بحران، امید را تقویت کنندبه گزارش خبرنگاراجتماعی ایرنا، جواد دلیری روز دوشنبه درهمایش ملی رسانه ها وفناوری های اطلاعاتی درخدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی، در دانشگاه علامه طباطبایی کارکردهای رسانه را پیش، حین و پس از بحران مورد بررسی قرار داد.
وی اظهارکرد: قبل از وقوع بحران مقوله آموزش و آمادگی اولویت دارد که متاسفانه حوزه رسانه غفلت بسیاری در این زمینه انجام داده است.
دلیری بیان داشت: همه بلایای طبیعی را به زلزله تقلیل داده ایم و در نهایت مقاوم سازی ساختمان ها را توصیه می کنیم، اما توجه به جوانب کار را نداریم.
دبیر روزنامه همشهری افزود: در تهران نشست زمین و بحران فرسایش خاک، ساختمان های فرسوده بحران های مهمی است که به اینها اهمیت چندانی داده نمی شود و مردم و مسئولان آمادگی پذیرش خبرهای هشدار دهنده بحران را ندارند.
وی اضافه کرد:جالب است که اولین اعتراض درپی انتشارخبر ناایمن ازمجتمع های فرسوده، اعتراض کسبه است ومی گویند که اشتغال ما را تحت الشعاع قرار می دهید.
دلیری به نقش رسانه ها در زمان وقوع بحران اشاره کرد وگفت: برخی مسئولان ازکمک های مردمی در زلزله کرمانشاه گلایه داشتند اما این نوع واکنش مردم نشانگرانسجام وهمبستگی اجتماعی است؛ در واقع از این ظرفیت به دلیل سوء مدیریت به خوبی بهره برداری نشد.
وی افزود: پس از بحران رسانه ها توجه به عملکرد مسئولان دارند و همیشه هم رسانه ها متهم به سیاه نمایی می شوند اما واقعیت این است که رسانه ها به امید و زندگی در جریان پس از بحران توجه ندارند به طوری که اگر آب گرفتگی در منطقه چادرهای زلزله زدگان اتفاق بیفتد، منعکس می کنند اما بازی کودکان میان چادرها، تبدیل یک کانکس به آرایشگاه زنانه، راه اندازی مهدکودک ها در کانکس ها و یا نسبت به جریان ساری زندگی بی توجه هستند.
این فعال رسانه با تاکید بر لزوم تربیت خبرنگار بحران در دانشگاه ها گفت: جای این نوع خبرنگاران تخصصی در رسانه ها خالی است و در شرایط بحران فقط افرادی که در دسترس و آماده خدمت هستند، اعزام می شوند.
وی اضافه کرد: طبیعی است که امکانات دولتی این امکان را فراهم نمی کند که به همه حادثه دیدگان کمک کند و رسانه در امیدزایی و بسیج مردمی نقش موثری دارد.
به گزارش ایرنا، همایش ملی رسانه ها و فناوری های اطلاعاتی در خدمت کاهش خسارات بلایای طبیعی با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، رئیس ستاد مدیریت بحران، رییس دانشگاه علامه طباطبایی، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)، جمعی از استادان و صاحبنظران برجسته علوم اجتماعی و ارتباطات، امروز دوشنبه در دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است.
این همایش یک روزه، دارای چهار پنل تخصصی شامل «رسانه های جمعی، ارتباطات ریسک، ارتباطات بحران»، « مدیریت بحران از منظر آموزشی و اجتماعی»، «رسانه های های جدید، ارتباطات ریسک، ارتباطات بحران» و «اخبار جعلی و شایعات رسانه ای در مواجهه با بلایای طبیعی» است.
اجتمام**3229*1193*1724انتهای پیام /*