بیمارستان های کشور 50 هزار تخت کم دارندقاسم جان بابایی روز جمعه در حاشیه افتتاح بخش تخصصی بیمارستان ولایت دامغان در گفت و گو با ایرنا، افزود : اکنون 40 هزار تخت بیمارستانی توسط بخش خصوصی و دولتی در حال ساخت است.
وی در بخش دیگری طرح تحول نظام سلامت را طرح اجتماعی بزرگ و پر خیر و برکت کشور دانست و گفت : این طرح به بررسی نقاط ضعف و قوت بیشتری نیاز دارد و تحکیم و تقویت آن در نقاط پربهره و موردنیاز مردم از مواردی است که این وزارتخانه بر آن تاکید دارد.
وی خاطرنشان کرد : در آغاز اجرای طرح تحول سلامت، ساخت حدود 250 کلینیک در کشور جزو برنامه ها بود که بخش اعظم آن بهره برداری شد و تعداد اندک باقیمانده در سال 97 راه اندازی می شوند.
معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ویزیت 100 میلیون بیمار در کلینیک های ویژه سراسر کشور در سال جاری، خبر داد و گفت : حدود 90 درصد ویزیت در این مراکز ، سرپایی و کمتر از 10 درصد خدمات بستری بوده است.
وی یکی از موضوعات مهم طرح تحول سلامت را بدهی بیمه ها به مراکز بهداشتی برشمرد و اظهارداشت: مبلغ بدهی سازمان های بیمه به این وزارتخانه بیش از 140 هزار میلیارد ریال است که امیدواریم تا پایان سال و در سال آینده این مبلغ را پرداخت کنند.
جان بابایی به توسعه اورژانس های بیمارستانی اشاره و اضافه کرد : توسعه اورژانس های بیمارستانی از دیگر برنامه های وزارتخانه است که با برنامه ریزی های انجام شده، امیدواریم که ناوگان اورژانس بتواند تا سه سال آینده، آمار حال حاضر خود را به 2 برابر افزایش دهد.
وی تصریح کرد : ساخت مراکز سرطان گروه سه با ارایه خدمات تجمیع شده سرطان از دیگر برنامه های وزارت بهداشت در حوزه درمان است که در سال آینده به این امر توجه ویژه می شود.
جان بابایی کمبود پرستار را از مهم ترین مشکلات حوزه درمان این نهاد اعلام و اضافه کرد : برای رسیدن به استانداردهای جهانی، باید شمار پرستاران کشور به 2 برابر تعداد فعلی افزایش یابد.
وی ادامه داد : ایجاد تشکیلات و ردیف بودجه ای در سازمان برنامه و بودجه می تواند نیاز کمبود نیرو را حل کند که امیدواریم این سازمان بتواند در سال جاری و سال های آینده تشکیلات بیشتری در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد که با این اقدام، به طور قطع شاهد رشد خدمات درمانی و پرستاری خواهیم بود.
جان بابایی بیان داشت : در زمان حاضر بیش از 90 درصد از بودجه وزارت بهداشت صرف حقوق نیروی انسانی می شود و در بحث طرح تحول سلامت ، یک درصد از ارزش افزوده و 10 درصد از بودجه هدفمندی یارانه ها به این امر اختصاص دارد.
در سفر یکروزه جان بابایی به استان سمنان هفت طرح بهداشتی و درمانی در شهرهای دامغان و سمنان به بهره برداری رسید.
9856/6026انتهای پیام /*