توسعه خطوط ریلی در شکوفایی اقتصاد ملی تاثیر مستقیم داردبه گزارش ایرنا سعید رسولی شنبه در نشست خبری با رسانه ها در اهواز با بیان اینکه توسعه حمل و نقل ریلی نه یک انتخاب که یک ضرورت است، افزود: در سال های بین 90 تا 95 بالغ بر 211 میلیون تن بار توسط شبکه ریلی کشور جابجا شده درحالی که میزان بار جابجا توسط خطوط غیر ریلی 242 میلیون تن بوده است.
وی کاهش تلفات جاده ای، کاهش مصرف سوخت و آلودگی زیست محیطی از مزایای استفاده از خطوط ریلی عنوان کرد و یادآور شد: خوزستان از جمله استان هایی است که زیر ساخت های ریلی در آن فراهم است و بسیاری مسیرهای اصلی آن 2 خطه می باشد.
رسولی با اشاره به اینکه خوزستان تنها استان دارای 2 اداره کل راه آهن است، گفت: یکی از تنگناهای ظرفیتی این استان در محور اندیمشک به درود است که به دلیل سختی مسیر هنوز 2 خطه نشده است، پس از 60 بازسازی این محور با هدف ارتقای ایمنی قطارها در دستور کار قرار گرفت.
وی درخصوص بهسازی و نوسازی محورهای منطقه اداره کل راه آهن جنوب اظهار کرد: درحال حاضر قطار پنج ستاره فدک هفته ای یکبار در مسیر اهواز- تهران در تردد است، همچنین از اول دی ماه یک قطار عادی مسیر اهواز به تهران با قطار 4 تخته لوکس جایگزین شده است.
رسولی درخصوص توسعه ناوگان ریلی تصریح کرد: تفاهم نامه ای به ارزش سه میلیارد یورو با یک شرکت روسیه ای و یک تفاهم نامه دیگر به ارزش 720 میلیون یورو با یک شرکت از کره جنوبی، برای خرید 450 ریل باس منعقد شده است تا به شبکه ریلی افزوده شوند.
عضوهیات مدیره راه آهن با اشاره به اهمیت اتصال خط راه آهن شلمچه به بصره برای کشور، گفت: این مسیر ترانزیتی شامل یک پل و خط 32 کیلومتری است، ساخت پل با طرف عراقی و خط 32 کیلومتری با ایران بود اما پس از آن قرار شد با تامین اعتبار از سوی عراق، ساخت پل نیز برعهده ایران باشد.
وی در خصوص مسیر ریلی اهواز – ایذه- اصفهان نیز اظهار کرد: قرار بود این پروژه به صورت مشارکتی انجام شود اما به دلیل حجم بالای سرمایه گذاری، پیدا کردن سرمایه گذار بسیار سخت بود به همین جهت با پیگیری راه آهن و استانداری خوزستان این پروژه به صورت فاینانس واگذار می شود.

**کاهش تاخیر در حرکت قطار به کمتر از 30 ثانیه
در ادامه این نشست معاون مسافری راه آهن با اشاره به آغاز فروش بلیط قطار نوروزی از 16 بهمن ماه گفت: مردم از طریق مراکز فروش بلیط و به صورت اینترنتی می توانند بلیط مورد نظر خود را تهیه کنند.
میرحسن موسوی درخصوص اقدامات انجام شده برای ارتقای ناوگان ریلی افزود: سال گذشته 350 واگن بالای عمر 45 سال از رده خارج شدند، در سال جاری نیز 284 واگن بالای 30 سال که کار بازسازی اساسی آنها انجام نشده بود از تردد در مسیر منع شدند.
وی افزود: در سال 96 شاخص تاخیر حرکت قطار از مبدا به زیر 30 ثانیه و شاخص تاخیر قطار از مبدا تا مقصد به زیر 30 دقیقه کاهش یافت این درحالیست که طول برخی مسیرهای سفر، بیش از یکهزار کیلومتر است.
در برنامه ششم توسعه دربخش راه آهن، برای حمل مسافر سهم 20درصدی و برای حمل بار 30درصد رشد در نظر گرفته شده است.
9887/6002انتهای پیام /*