12 میلیون مترمکعب آب پشت سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه سرازیر شدمدیر امور آب شهرستان مهاباد روز یکشنبه در حاشیه رهاسازی آب سد این شهرستان به خبرنگار ایرنا گفت: اکنون آب پشت سد مهاباد به بیش از 150 میلیون مترمکعب رسیده و ارتفاع آن یکهزار و 353 متر و 70 سانتیمتر بالاتر از سطح دریاهای آزاد است.
محمد عبدالهی اظهار کرد: در زمان مشابه سال گذشته آب پشت سد مهاباد 87 میلیون مترمکعب بود.
وی افزود: به منظور تامین بخشی از نیازهای زیست محیطی دریاچه ارومیه از امروز /یکشنبه/ رها سازی 12 میلیون مترمکعب آب این سد آغاز شد و این رهاسازی به صورت مستمر در 9 روز انجام می شود.
وی بیان کرد: آب این سد پس از پیمودن 40 کیلومتر به بستر دریاچه ارومیه می رسد.
مدیر امور آب مهاباد گفت: همه سردهنه ها و کانال های اصلی چپ و راست برای استفاده سایر بخش ها مثل کشاورزی و محیط زیست با حضور نمایندگان این دستگاه ها مسدود شد تا این آب تنها برای احیا دریاچه ارومیه صرف شود.
کارشناس نگهداری و بهره برداری از سد مهاباد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: همزمان با رها سازی آب این سد تولید برق توسط 2 واحد نیروگاهی 6 مگا واتی آغاز شد.
سید آسوق حسینی گفت: از این طریق روزانه 144 مگاوات برق به شبکه برق سراسری تزریق می شود.
وی افزود: امسال حدود هشت هزار مگاوات بر ساعت برق از طریق سد مهاباد تولید شده است.
به گزارش ایرنا، آخرین برآورد صورت گرفته نشان می دهد یک میلیارد و 165 میلیون متر مکعب آب در پشت سدهای استان وجود دارد که 18 درصد بیشتر از زمان مشابه سال گذشته است.
پارسال آب موجود در پشت سدهای آذربایجان غربی، 987 میلیون مترمکعب بود که امسال با رشد 178 میلیون مترمکعبی مواجه است.
از طرف دیگر افزایش بارندگی در سه ماهه اخر امسال در آذربایجان غربی موجب پرآبی بیشتر سدها شده و تاکنون موجب رهاسازی آب سدهای شهرچای، بوکان و مهاباد شده است.
یکی از مصوبات ستاد احیا دریاچه ارومیه و از تاکیدات دولت تدبیر و امید رهاسازی آب سدها می باشد که رها سازی سد مهاباد نیز بر همین اساس انجام می شود.
13 سد بوکان، مهاباد، شهرچای ارومیه، حسنلو نقده، زولا و دریک سلماس، ساروق تکاب، ماکو، شهید قنبری، ارس 2، آغ چای، قیقاج و سیلوه در آذربایجان غربی وجود دارد.
3093/2093انتهای پیام /*