نگاه دولت به قم درشان ام القرای جهان تشیع باشدبه گزارش ایرنا از استانداری قم ، وی عصر یکشنبه دردیدار نوروزی استاندار قم افزود: هم دولت و هم ملت باید حساب قم را از سایر شهرهای دیگر جدا کنند.
وی ادامه داد: قم به لحاظ قرار گرفتن بارگاه کریمه اهل بیت(س)، مسجد مقدس جمکران و بزرگترین حوزه علمیه جهان اسلام متعلق به جهان شیعه است و باید با این نگاه برای آینده قم تلاش کرد.
آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر اینکه در حوزه مباحث فرهنگی نیز بایستی نسبت به قم توجه ویژه صورت پذیرد ادامه داد: فضای فرهنگی این شهر با شهرهای دیگر متفاوت است و باید مسائل متعدد فرهنگی از جمله حجاب با توجه به جایگاه مذهبی و دینی قم باشد.
وی افزود: حجاب در کشور اسلامی الزامی است؛ چرا که در قانون برآن تاکید شده و اجرای آن وظیفه همه است.
آیت الله مکارم شیرازی همچنین در حوزه مدیریت شهری بر ضرورت حل مشکل فرودگاه، مونوریل و زیرساخت های شهرک پردیسان،اشتغال جوانان، توسعه سرمایه گذاری بلوار پیامبر اعظم و ساماندهی مهاجرت ها به قم تاکید کرد.
استاندار نیز در این دیدار گزارشی از اقدامات انجام شده در سال گذشته برای توسعه استان در بخش های مختلف ارائه داد.
سید مهدی صادقی با بیان اینکه پیشرفته ترین سامانه هشدار سیلاب در قم فعال است گفت: با تلاش های مسئولان در سالهای اخیر شاهد هیچ گونه جاری شدن سیلاب در منطقه پردیسان قم نبوده ایم.
پردیسان در منطقه هشتم شهرداری و در جنوب غربی شهر قم واقع شده است، این منطقه در سال 1377 توسط وزارت مسکن و شهرسازی وقت تاسیس و در سال 1390 به یکی از مناطق شهرداری قم تبدیل شد.
وی در ادامه گفت: امسال اجرای طرح های سرمایه گذاری در بخش های کشاورزی، بهداشت و درمان و ورزشی در دستور کار مسئولان استان قرار دارد.
صادقی افزود: توسعه کسب و کار و ایجاد اشتغال، جذب سرمایه گذار اصلح برای فرودگاه و پرداخت بدهی های سرمایه گذاران این پروژه، اجرای قطار سریع السیر تهران- قم- اصفهان ، تکمیل زنجیره آب مصرفی قم و برنامه ریزی برای مقابله با خشکسالی از اولویت های استان در سال جاری است.
ساخت فرودگاه بین المللی قم در سال 1390 با سرمایه گذاری بخش خصوصی در حالی در دستور کار قرار گرفت که بعد از گذشت 6 سال هنوز بلاتکلیف است.
این فرودگاه که در جاده قم – سلفچگان واقع شده، از شهر قم در حدود 25 کیلومتر و از فرودگاه امام خمینی(ره) تهران 125 کیلومتر فاصله دارد.
قم با مساحت حدود 11 هزار کیلومتر مربع درحاشیه کویر، در مرکز کشور ایران و درجنوب استان تهران، شمال اصفهان، شرق استان مرکزی و غرب سمنان واقع شده‌ است.قم در یک منطقه خشک و نیمه ‌خشک واقع شده است و آب و هوای گرم و خشک دارد.
به گفته مسئولان و کارشناسان، 400 هزار هکتار از مساحت این استان استعداد بیابانی شدن دارد و در آستانه بیابانی شدن است.
7406/ 6133/انتهای پیام /*