آیین سنتی گنبد طلا در روستای هرابرجان خاتم برگزار شدرئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاتم در حاشیه این مراسم به ایرنا گفت: مردم روستای هرابرجان، همه سال در هفتم فروردین برای احیای فرهنگ معنوی روستا اقدام به برگزاری جشن و سرور می کنند.
محمد یزدانی افزود: سال 96در جلسه خدمات سفر شهرستان مقرر شد، برای احیا فرهنگ معنوی روستا، هر روز به نام یکی از روستا نامگذاری شود و با توجه به سابقه دیرینه هرابرجان، مردم در این روز دور هم جمع می شوند و این روز به انجام آیین روستای یادشده اختصاص دارد.
وی یادآور شد: مردم روستا در این روز در گنبد طلا جمع می شوند و به انجام بازی های محلی ، نی و آواز محلی، دید و بازدید و پخت غذاهای سنتی و آش و برگزاری مسابقات ورزشی می پردازند.
وی بیان کرد: در این مراسم طبخ آش محلی و سپس صرف آن به صورت دسته جمعی و همچنین ساز و آواز و بازی های محلی به خصوص تخم مرغ بازی انجام می شود و در پایان ساکنان برای یکدیگر سالی سرشار از موفقیت و توام با سلامتی آرزو می کنند.
وی اظهار کرد: این مراسم در کنار مزار باستانی روستا و در اطراف گنبد خشتی یکی از سادات که به گفته اهالی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است، ساعتی پیش از طلوع آفتاب روز هفتم نوروز شروع می شود و هر خانواده یک دیگ آش در محل پخت می کند .
وی خاظرنشان کرد: در این رسم سنتی، انواع مختلف آش نظیر آش ماش ،رشته ،حلیم ،گندم و آش جو پخت می شود و علاوه بر ساکنان روستا و هراربرجانی های مقیم استان های فارس، کرمان و یزد بر اساس این سنت قدیمی خود را مکلف به شرکت در آن می دانند و در این روز در این نقطه از روستا گرد هم می آیند.
خاتم 250 اثر تاریخی و فرهنگی دارد که تاکنون 56 اثر آن ثبت ملی شده است .
مرکز این شهرستان 40 هزار نفری در فاصله 240 کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.
7534/ 2047/انتهای پیام /*