7هزار پلاستیک زباله، روز طبیعت در خراسان شمالی توزیع می شودسیداصغر مطهری یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این کیسه های پلاستیکی میان طبیعت گردان در تفرج گاه ها، بوستان ها، مناطق پر تردد ورودی شهرها، مناطق نمونه گردشگری و مناطق تحت مدیریت محیط زیست توزیع می شود.
وی از مردم خواست که در در روز طبیعت کیسه های مخصوص جمع آوری زباله را همراه داشته و در پایان روز همه زباله های تولیدی را جمع آوری و از رهاسازی آن در جنگل، کنار چشمه های آب، مناطق کوهستانی و دره ها خودداری کنند.
وی افزود: این کیسه ها، قابل تجزیه است.
مطهری با تاکید بر حفظ عرصه های طبیعی و محیط زیست توسط افراد گفت: به مردم توصیه می شود از شکستن سرشاخه درختان به جد خودداری کنند همچنین از روشن کردن آتش در کنار درختان اجتناب کنند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی تاکید کرد: از مردم انتظار می رود در صورت درست کردن آتش در طبیعت، پیش از ترک محل، آتش را خاموش کرده و از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنند و با رعایت توصیه های زیست محیطی، طبیعت را دچار آسیب نکنند.

* تشدید نظارت ها در روز طبیعت
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی نیز از تشدید نظارت ها در روز طبیعت خبر داد.
سرهنگ موسی الرضا حیاتی گفت: طبیعت زیبای خراسان شمالی که در جذب گردشگران نقش مهمی دارد باید صیانت شود و به همین لحاظ از مردم درخواست می شود هنگام روشن کردن آتش در تفرجگاه ها، دقت و ملاحظه داشته و پیش از ترک محل حتما نسبت به خاموش کردن آن اقدام و از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل کنند.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی تاکید کرد: مردم نکات زیست محیطی را به منظور پیشگیری و جلوگیری از سرایت آتش و عرصه های مرتعی و جنگلی مد نظر قرار دهند.
استان خراسان شمالی دارای سه پارک ملی به نام های سالوک، ساریگل و ضامن آهو، چهار منطقه حفاظت‌شده به نام های سالوک، قرخود، گلول و سرانی و ساریگل، یک پناهگاه حیات وحش بنام میاندشت و سه اثر طبیعی ملی به نام های ارس سرانی، صنوبر نظرعلی و سروهای قره باغ است.
7185 /6042انتهای پیام /*