250 هکتار از اراضی شمال اردکان بیابان زدایی شدبه گزارش ایرنا مرتضی افخمی اردکانی روز شنبه به مناسبت هفته منابع طبیعی در جمع خبرنگاران شهرستان اردکان افزود: دولت در زمینه مقابله با بیابان زدایی اعتبارات خوبی را اختصاص داده است به گونه ای که در سال جاری بیش از 6 میلیارد ریال اعتبار برای بیابان زدایی در شهرستان اردکان تخصیص یافته است.
وی اضافه کرد: برای سال آینده نیز با موافقت مقام معظم رهبری اجازه برداشت 150 میلیون دلار از صندوق توسعه ارزی برای مبارزه با ریزگردها صادر شده است.
رئیس اداره منابع طبیعی اردکان در ادامه با بیان اینکه کمبود بارش در شهرستان اردکان سبب شده که پوشش گیاهی در منطقه ضعیف تر شود و در وضعیت نگران کننده ای قرار بگیرد تصریح کرد: برای حفظ این پوشش گیاهی کمی که داریم باید حفاظت از آن را تقویت کنیم بنابراین یگان حفاظت منابع طبیعی در دو مقوله جلوگیری از تصرف اراضی ملی و جلوگیری از تخریب آن مأموریت خود را انجام می دهد، این یگان در موضوع مقابله با زمین خواری و تخریب پوشش گیاهی و مراتع فعال است و به صورت جدی و بدون اغماض با متصرفین و متخلفین برخورد می کند.
افخمی گفت: افزایش میزان مصرف آب در کشور و در منطقه ما به یک بحران تبدیل شده است به گونه ای که در برخی از استان ها به دنبال دریافت مجوز بهره برداری از آخرین لایه های آب در عمق بیش از هزار متری هستند، در منطقه اردکان به لحاظ کمبود آب و پایین بودن کیفیت آب وضعیت حاد تری داریم و با کاهش میزان آب انتقالی به شهرستان و در مدار قرار گرفتن چاه ها میزان کیفیت آب پایین می آید و این امر موجب افزایش بیماری های مرتبط با موضوع آب می شود، همه باید در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی همت کنند تا وضعیت موجود را از لحاظ کیفی ارتقا دهیم.
این مقام مسئول با اشاره به وسعت 2 میلیون و 400 هزار هکتاری شهرستان اردکان گفت: استاندارد نیروی حفاظتی به ازای هر 10 هزار هکتار مرتع یک نفر است و در شهرستان اردکان با توجه به وجود یک میلیون و 300 هزار هکتار مرتع طبق استاندارد جهانی باید 130 نفر نیروی حفاظتی داشته باشیم ولی متأسفانه فقط دو نفر نیروی حفاظتی در شهرستان وجود دارد، به منظور حفاظت از منابع طبیعی با دهیاران و محافظین افتخاری تعاملی صورت گرفته است تا مشارکت مردمی در این زمینه بیشتر شود.
افخمی افزود: در سال گذشته در شهرستان اردکان بیش از 989 هکتار زمین در قالب طرح های کشاورزی، صنعتی، بنیاد مسکن و متفرقه واگذار شده است.
وی با بیان اینکه در بخش معدن بیش از 70 مورد به استعلامات سازمان صنایع ومعادن پاسخ داده شده است ادامه داد: حوزه معدن یکی از جاهایی است که بیشترین تخریب منابع طبیعی وجود دارد، بهره برداری اصولی در معادن موجود در منطقه اردکان رعایت نمی شود، جاده های غیر اصولی معادن یکی از منابع اصلی تولید ریزگرد محلی در منطقه ماست، با توجه به طوفان گرد و خاک ایجاد شده در ماه های اخیر در شهرستان در جلسه شورای حفاظت مصوب شد که با هماهنگی سازمان صنایع و معادن و با محوریت فرمانداری تصمیم گیری کلی برای این معادن اتخاذ شود تا جلوی بخشی از تولید ریزگردهای ناشی از تردد کامیون ها گرفته شود.
رئیس اداره منابع طبیعی اردکان گفت: در حوزه طرح های عمومی و عمرانی در سال گذشته به بیش از 45 مورد استعلام پاسخ داده شده است، بزرگترین آن طرح انتقال آب خلیج فارس بوده که مسیر آن در شهرستان آزادسازی شده و برخی از اقدامات اولیه آن صورت گرفته است.
افخمی گفت: تا پایان بهمن ماه بیش از 650 میلیون تومان بابت ایجاد طرح های عمومی و عمرانی در حوزه شهرستان به عنوان خسارت اخذ شده است، بین 12 تا 15 درصد از فروش معادن به عنوان بهره مالکانه توسط سازمان صنایع و معادن وصول می شود و به نام منابع طبیعی به حساب خزانه واریز می شود که طبق قانون باید این صد در صد پول به منطقه ای که خسارت زده شده برگردد که متأسفانه برگشتی صورت نمی گیرد اگر این عدد به حوزه شهرستان برگشت می کرد ما اعتبارات خیلی خوبی برای اجرای طرح های بیولوژیک برای خنثی کردن این اثرات منفی داشتیم.
وی گفت: 117 مورد پرونده در شعب کیفری، حقوقی و شعب تجدید نظر در جریان است که از حق دولت و بیت المال در این حوزه دفاع می شود، سال گذشته بیش از 15 هکتار از اراضی که به صورت غیر قانونی تصرف شده بود با حکم مرجع قضایی خلع ید شد و به بیت المال بازگردانده شد، در سال گذشته در راستای اجرای تبصره یک ماده 55 با هماهنگی دادستان 14 مورد رفع تصرف صورت گرفته است.
افخمی با بیان اینکه در راستای ترویج فرهنگ کاشت درخت در جامعه، همه ساله دانش آموزان و دانشجویان با حضور در نهالستان اداره منابع طبیعی اردکان با موضوع درخت و درختکاری بیشتر آشنا می شوند اظهار کرد: در سال جاری 10 هزار اصله نهال از انواع کاج، سرو، اقاقیا، نارون، سنجد تلخ و سنجد شیرین در بین دستگاه های دولتی، صنایع، کارخانجات، عموم مردم و روستاها توزیع شد.
وی با اشاره به اجرای طرح ملی کاداستر گفت: در سال گذشته در مورد کاداستر اراضی ملی، اعتباری معادل 300 میلیون تومان از طریق فرمانداری دریافت و با رایزنی هایی که با مرکز انجام شد حدود 2 و نیم برابر این مبلغ هم از طریق سازمان اختصاص یافت.
به گفته وی در این طرح حدود اراضی دولت به صورت قطعی مشخص می شود، در شهرستان اردکان هم صد درصد اراضی دولتی دارای سند است.
این مسئول با تشکر از حمایت های همه جانبه امام جمعه اردکان در موضوع منابع طبیعی و حفاظت از آن گفت: این نشان دهنده دغدغه وی در این باره است و ما هم سعی کرده ایم دغدغه های ایشان را که همان دغدغه های مردم است را رفع کنیم، یکی از خواسته های امام جمعه اردکان احداث کمربند سبز شهرستان است.
وی با اشاره به رویش برخی از گیاهان دارویی و صنعتی در سطح مناطق مختلف شهرستان گفت: گیاهان دارویی و صنعتی سرمایه بزرگی در مراتع ما محسوب می شوند اما برخی از مردم برای اینکه بتوانند از این گیاهان استفاده کنند بدون برنامه و خارج از فصل اقدام به برداشت می کنند که این برداشت خارج از فصل باعث می شود علاوه بر کاهش ارزش غذایی و دارویی آن ذخیره این گیاه برای سال بعد افت کند.
وی عمده ترین گیاهان دارویی در سطح شهرستان نغوزه، زیره و آویشن اعلام کرد و گفت: با توجه به خشکسالی های چند سال متوالی در شهرستان مجوز بهره برداری از آن صادر نشده است.
افخمی افزود: خوشبختانه از سوی مردم نسبت به موضوع منابع طبیعی و محیط زیست حساسیت خوبی وجود دارد و همشهریان عزیز می توانند هرگونه تخریب اراضی ملی را به شماره تلفن 1504 گزارش نمایند.
مرکز شهرستان 98 هزار نفری اردکان در60 کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.
7544/ 6197انتهای پیام /*