‌حمله به آرای قضات بدون اشراف به پرونده‌ها قابل هضم نیست/سخنانم را تحریف کردندبه گزارش ایرنا از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی روز دوشنبه درجلسه مسئولان عالی قضایی با تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا (س) افزود: قوه قضاییه باید نقطه آخری باشد که همه در برابر آن تسلیم باشند و بر این اساس تا زمانی که اشتباه یا تخلفی در رأی یک قاضی محرز نشود کسی حق ندارد به این رأی تعرض کند.
به گفته وی، این توهین ها و تخریب ها غیرقابل قبول است. هزاران قاضی شریف، متدین، اهل فضل و پرتلاش درسخت ترین شرایط و با بالاترین حجم کار، درحال خدمت رسانی هستند اما متأسفانه برخی همه این موارد را نادیده می گیرند و علیه قضات سخنان ناصحیح به زبان می آورند.

**برخی سخنان اخیر بنده در مورد برخورد با قضات را تحریف کردند
رئیس قوه قضاییه با اشاره به سخنان اخیر خود مبنی بر برخورد با قضات خاطی نیز اظهارکرد: متاسفانه برخی این سخنان را تحریف کردند. برخورد با قضات خاطی همواره مورد تاکید بوده اما برخی از سخنان اخیر بنده این تفسیر را کرده اند که فساد در میان قضات به حدی زیاد است که خود رئیس قوه قضاییه نیز به این امر اذعان کرده و خواستار برخورد شده است.
«در حالیکه بنده بارها گفته ام اکثریت قاطع قضات دستگاه قضایی افرادی پاکدست، مستقل، شجاع، متدین و اهل فضل هستند و قاضی خاطی و فاسد در این دستگاه یک استثناء به شمار می آید که البته یک مورد آن هم برای دستگاه قضایی زیاد است. لذا معتقدیم همه باید نسبت به تخلفات قضایی حساس باشند تا هیچ موردی از تخلف و فساد، چهره قوه قضاییه را مشوه نکند».

** همواره از قضات در برابر هجمه ها دفاع می کنم
آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر دفاع تمام قد خود و سایرمسئولان عالی قضایی از قضات شریف قوه قضاییه در برابر هجمه ها و تخریب ها، بیان داشت: تکلیف دشمن بیرونی در حمله به دستگاه قضایی و قضات شریف آن روشن است اما تاسف ما از افراد و جریان های داخلی است که برخی از این افراد حتی مدعی حقوق دان بودن هم هستند اما می بینیم که بدون داشتن اشراف به محتویات پرونده ای و عدم تسلط به جزییات آن، وقوف به جریان تحقیقات و حتی شنیدن سخنان اطراف دعوا صرفاً با استناد به یک برگه و انتشار آن در فضای مجازی ، علیه قضات صادر کننده رأی مطالبی بیان می کنند. چنین رویکردی واقعاً غیرقابل قبول است و به هیچ عنوان پذیرفته نیست.
رئیس قوه قضاییه با طرح این سوال که چه بهره وفایده ای درتخریب قضات وجود دارد؟ تصریح کرد: من به قضات شریف دستگاه قضایی افتخارمی کنم و توصیه همیشگی من به این عزیزان این است که هرگز از برخی سخن‌ها نهراسند و بدانند که وقتی راه صحیح را طی می‌کنند ممکن است مورد حمله هم قرار بگیرند اما خداوند به حکم وعده خود در قرآن کریم از مومنان دفاع می کند «انّ الله یدافع عن الذین آمنوا» و او نعم الوکیل است .
رئیس قوه قضاییه با اشاره به هجمه های اخیرعلیه دستگاه قضایی و بویژه حمله به قضات شریف این دستگاه از طریق تریبون های مختلف، تصریح کرد: متأسفانه این روزها هر کس تریبونی در اختیار دارد و حکمی علیه خود یا دوستانش صادر می شود اقدام به حمله به دستگاه قضایی می کند.
آیت الله آملی لاریجانی دربخش دیگری ازسخنان خود با اشاره به در پیش بودن ایام الله دهه فجر و سالروز ورود تاریخی حضرت امام(ره) به کشور، تصریح کرد: ما وارث انقلابی هستیم که با خون شهدا و مجاهدت مجاهدان به پیروزی رسید اما هنوز ظرفیت های نظام اسلامی که برخاسته از انقلاب بوده است برای ما آشکار نیست.

**هنوز تمام ظرفیت های انقلاب اسلامی آشکار نشده است
رئیس قوه قضاییه افزود: تلاش های زیادی در کشور صورت می گیرد اما همچنان تمام ظرفیت های این انقلاب و آنچه در بطن مردم سالاری دینی و اختلاف آن با نظام های سیاسی دنیا وجود دارد به صورت کامل آشکار نشده و گاه می بینیم کسانی که خارج از این نظام هستند و از بیرون به آن نگاه می کنند، قضاوتشان بهتر از برخی افراد درون نظام است و به اهمیت نظام جمهوری اسلامی بیشتر واقف هستند.
آیت الله آملی لاریجانی میزان بالای سرمایه گذاری دشمن برای اقدام علیه جمهوری اسلامی را حاکی ازمیزان اهمیت این نظام دانست و تاکید کرد: امروز جمهوری اسلامی به بالاترین نقطه اقتدار خود در طول چهل سال انقلاب رسیده و نقش فزاینده ی آن در منطقه و حمایت از مستضعفان دنیا بیش از هر زمان دیگری آشکار است. گرچه تلقی نظام سلطه از کمک ما به مستضعفان منطقه به درخواست ملت ها و دولت هایشان، حمایت از تروریسم است ولی افکار عمومی جهان بر حقیقت امر واقف است و دوگانگی رفتار و نفاق در نظر و عمل کشورهای سلطه را نمی‌پذیرد.
«این مستکبران خود اقدام به پدید آوردن گروه های تروریستی نظیر داعش می کنند و با تجهیز این گروه ها آنها را به جان مردم منطقه و جهان می اندازند اما کمک ایران به برادرانش در سوریه و عراق را حمایت از تروریسم می خواند».
رئیس قوه قضاییه با بیان این که دشمنان در طول 40 سال اخیر هر آنچه در توان داشته اند علیه مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی به کار گرفته اند، تصریح کرد: خوشبختانه مردم با حضور همیشگی در صحنه، تحت رهبری های امام راحل (قدس الله نفسه الزکیه) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) از پیچ و خم مشکلات و تهدیدها عبور کرده اند.
«امروز هم در نقطه ای تاریخی قرار داریم که باید به خطرات، شگردهای دشمن و سوء استفاده او از ابزارهای نوین علیه ملت های آزاده از جمله مردم ایران توجه کنیم اما این
را هم بدانیم که جمهوری اسلامی همواره اقتدار خود را در منطقه و جهان نشان داده و امیدواریم که این مسیر تا ظهور حضرت حجت(عج) ادامه یابد و پرچم این نظام را به دست آن حضرت بسپاریم».
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه این انقلاب با نیت خیر و تلاش مجاهدان و ایثارگران بنا شده است، حضور مردم و رهبری های داهیانه مقام معظم رهبری را در شرایط کنونی تنها عامل عبور امن و سعادتمندانه از پیچ و خم های مشکلات و سنگ اندازی های دشمنان دانست و یادآور شد: شکر نعمت انقلاب، هوشیاری و توجه هرچه بیشتر نسبت به دشمنی هاست و مسئولان نیز باید ضمن دانستن قدر مردم و تلاش برای خدمت گزاری هر چه بیشتر به آنان، فراموش نکنند که تبعات خطای یک مسئول در نظام جمهوری اسلامی چند برابر تبعات خطای دیگران است و پیامدهای هر گونه سوء استفاده سیاسی، مالی، اخلاقی و اجتماعی از جایگاه و موقعیت شغلی توسط مسئولان نه تنها متوجه خود آنها خواهد بود بلکه موجب ضربه زدن به نظام، ایجاد خلل در مسیر پیشرفت کشور و مأیوس کردن همه مظلومان و مستضعفانی است که در کشور و گوشه و کنار جهان چشم امید به نظام جمهوری اسلامی دارند.

**اهل بیت (ع) اسوه همه آزادگان جهان هستند
رئیس قوه قضاییه، حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا(س)، اهل بیت(ع) را اسوه همه مومنان، مسلمانان و بلکه همه آزادگان جهان دانست و تصریح کرد: شیوه زندگی، نحوه تلقی معارف، نحوه فکر و همچنین عمل معصومین(ع) در رفتار با خانواده و اجتماع، الگوهایی هستند که هر انسان مومن، مسلمان و آزاده ای می تواند با عمل به آن مسیر سعادت را بپیماید.
وی افزود: حضرت زهرا(س) در میان اهل بیت(ع) همواره مورد تکریم خاص بوده است. نبی اکرم(ص) و امیر المومنین علی (ع) نیز در تکریم حضرت فاطمه(س) چه در مقام عمل و چه در گفتار، سخنان و رفتار ویژه ای دارند.
آیت الله آملی لاریجانی گفت: نحوه رفتار دختر گرامی پیامبر اکرم(ص) در خانه، نسبت به کودکان و نسبت به ولی زمان الگوی بسیار مهمی برای زنان و حتی مردان است زیرا شخصیّت آن حضرت فقط در زن بودن خلاصه نشده بلکه ایشان در قله عبادت و عبودیت جای دارند.
رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به روایتی از عایشه همسر پیامبر درباره رابطه معنوی حضرت رسول(ص) و دخت گرامیشان که در کتب اهل سنت نقل شده است گفت: در این روایت آمده است که هر زمان پیامبر(ص) قصد داشتند به سفر بروند، آخرین کسی که از ایشان جدا می شد حضرت زهرا(س) بود و اولین شخصی هم که پیامبر پس از بازگشت از سفر به دیدار او می رفت، حضرت زهرا(س) بود. این نشان از عظمت و قرابت روحی او و پیامبر(ص) دارد.

** پیامبر و حضرت زهرا(س) اتحاد باطنی دارند
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به روایتی دیگر از پیامبر(ص) که در کتاب امالی شیخ صدوق و برخی کتب دیگر ذکر شده است، اظهار کرد: بر حسب این روایت حضرت می فرمایند« فاطمهُ بَضعَهٌ منّی… و هی روحی التی بینَ جَنْبَیّ» یعنی فاطمه پاره تن من و روح من در کالبد من است. این وحدت و یگانگی میان پیامبر(ص) و حضرت زهرا(س) نمی تواند مادی باشد بلکه یک اتحاد باطنی و قرابت روحی است که منشا کرامت دخت پیامبر(ص) است. صرف رابطه نسبی حضرت زهرا(س) با پیامبر اکرم(ص) موجب این عظمت و جایگاه نیست زیرا افرادی از منتسبان به اهل بیت(ع) بودند که از این خانواده جدا شدند. مسئله اصلی، علو روحی است.
رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به روایتی دیگر که حسب ظاهر در کتب اهل سنت آمده است، تصریح کرد: روزی پیامبر(ص) وارد منزل دختر خود شدند و دیدند که حضرت زهرا(س) لباسی خشن از پشم شتر بر تن دارند و مشغول آسیاب کردن با دستاس هستند وقتی پیامبر(ص) این حال و وضعیت را دیدند اشک بر گونه هایشان جاری شد خطاب به دختر خود فرمودند: «اصبری علی مراره الدنیا» بر سختی و تلخی دنیا شکیبا باش. در ادامه این روایت آمده است که وقتی حضرت از فاطمه زهرا(س) جدا شدند، آیه شریفه « ولسوف یعطیک ربک فترضی» بر پیامبر(ص) نازل شد.
آیت الله آملی لاریجانی افزود: یکی از آیاتی که بسیار موجب امید و اطمینان است آیه شریفه «إلّا من تاب و آمن و عمل عملاً صالحا فاولئک یبدل الله سیئاتهم حسنات» یعنی کسی که توبه کند، ایمان بیاورد و عمل صالح انجام دهد، خداوند بدی های او را به خوبی تبدیل می کند. با این وجود در روایات آمده است که آیه « ولسوف یعطیک ربک فترضی» یعنی خداوند به تو اعطا خواهد کرد به گونه ای که راضی شوی، از آیه پیشین بیشتر موجب امید و اطمینان است.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه علو روحی حضرت زهرا(س) و ارتفاع قدر ایشان به حدی است که حاجت انبیای الهی در روز قیامت به ایشان خواهد افتاد، به ذکر روایتی از کتاب تفسیر فرات کوفی پرداخت و خاطرنشان کرد: از حضرت امام صادق(ع) روایت است که فرمودند« انا انزلناه فی لیله القدر و اللیله فاطمه». قرآن فقط الفاظی که ما مشاهده می کنیم نیست و کتاب مکنون نمی تواند فقط در جسم ظاهر شود. اگر به حقیقت انسانی و باطن آدمی توجه کنیم درمی یابیم که هر کس عظمت و عمق روحی بیشتری یافت، احاطه بیشتری به امور پیدا می کند و کسی که به منتهای مدارج انسانی برسد در این صورت نزول حقیقت قرآن بر او تعجب آور نخواهد بود.
بر اساس این گزارش، بحث و بررسی پیرامون لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق انسان و عبور دهندگان افراد غیرمجاز از مرز در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت که موادی از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه قرار گرفت.
اجتمام*1724*1193
تنظیم: حسن حیدری * انتشار: حسین فتح الهیانتهای پیام /*