فرماندار سرپل ذهاب: بازسازی واحدهای مسکونی شهری از هفته آینده آغاز می شودبه گزارش خبرنگار ایرنا، اکبر سنجابی روز سه شنبه در دیدار با اصحاب رسانه استان کرمانشاه در محل فرمانداری سرپل ذهاب اظهار داشت: در جریان زلزله 21 آبان پنج هزار واحد مسکونی این شهرستان به طور کامل تخریب شد.
وی اضافه کرد: 90 درصد کار آواربرداری در روستاهای زلزله زده و 70 درصد در شهر سرپل ذهاب انجام شده که تا پایان بهمن کار آواربرداری در شهرستان به پایان می رسد.
فرماندار سرپل ذهاب گفت: همچنین کار ساخت و ساز بیش از 2 هزار واحد مسکونی در روستاهای زلزله زده این شهرستان آغاز شده است.
سنجابی از ارزبابی خسارت 31 هزار واحد مسکونی در جریان زلزله اخیر در سرپل ذهاب خبر داد و گفت که از این تعداد 17 هزار واحد مسکونی با تشکیل پرونده برای اخذ تسهیلات به بانک های عامل معرفی شدند.
فرماندار سرپل ذهاب اظهار داشت: از مجموع واحدهای معرفی شده به بانک برای دریافت تسهیلات، تاکنون 11هزار واحد مسکونی موفق به عقد قرارداد با بانک های عامل شدند.
وی گفت: 201 روستای شهرستان سرپل ذهاب در جریان زلزله 7 و سه دهم ریشتری 21 آبان و پس لرزه های ناشی از آن آسیب جدی دید و بیش از 124 روستا نیز بالای 50 درصد تخریب شده است.
سنجابی بیان کرد: در جریان زلزله زیرساخت های شهرستان آسیب جدی دید و شبکه توزیع برق به طور 100 درصد تخریب شد که بعد از 48 ساعت کار برق رسانی به 48 هزار چادر و کانکس در دستور کار قرار گرفت و این اقدامی بزرگ است.
وی عنوان کرد: در جریان زلزله 120 خانواده در شهرستان سرپل ذهاب بی سرپرست و 11 کودک نیز تمامی اعضای خانواده خود را از دست دادند.
وی اظهار کرد: عملکرد 2 وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیرو در خدمات رسانی به زلزله زدگان سرپل ذهاب چشمگیر است.
سنجابی گفت: هم اکنون 350 دوش حمام و 550 چشمه سرویس بهداشتی در مناطق زلزله زده نصب شده است و کار ساخت و نصب یک هزار و 200 چشمه سرویس بهداشتی نیز در دست اقدام است.
وی افزود: 10 هزار واحد مسکونی تعمیری نوع 1 و 2 در شهرستان داریم که از این تعداد سه هزار واحد مسکونی تسهیلات را دریافت کرده و نسبت به تعمیرات واحدهای مسکونی اقدام کردند.
فرماندار سرپل ذهاب، علت اصلی عدم بازگشت زلزله زدگان به واحدهای مسکونی تعمیری را ناشی از پس لرزه های متعدد در سرپل ذهاب عنوان کرد.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشته است.
این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرده و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود 90 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دیده است.
3012/7079/8066/1772 *خبرنگار: نازنین باباخانی **انتشاردهنده: مجید ملازادهانتهای پیام /*