مقابله با توفان های شن و ریزگردها نیازمند همکاری بین کشورها استبه گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر «شمشاد اختر» روز سه شنبه در نشست شورای حکام و افتتاح مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا(اپدیم) افزود: توفان های شن و گرد و غبار، مشکل مشترک تمامی منطقه آسیا-اقیانوسیه است، به عنوان مثال چین و مغولستان هر دو تحت تاثیر توفان های شن و گرد و غبار هستند که یک منبع مشترک دارند و از بین بردن این منبع نیازمند به اشتراک گذاری اطلاعات، گفت و گو و همکاری های مشترک برای اتخاذ سیاست های مداخله گرایانه ریسک آگاه است.
منظور از ریسک آگاه، مطالعاتی است که هم احتمال وقوع و هم پیامدهای بلایای طبیعی را بررسی می کند.
وی تاکید کرد: موسسه منطقه ای کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا- اقیانوسیه (اپدیم) که امروز در تهران تاسیس شد، قصد دارد خلاء های موجود در زمینه اطلاعات و دانش مورد نیاز برای توسعه انعطاف پذیری جامعه در برابر بلایای طبیعی را برطرف کند.
«اپدیم» یک مرکز وابسته به کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) است که به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و به طور اخص سازمان برنامه و بودجه کشور با گذشت بیشتر از یک دهه پیگیری مداوم، رایزنی و مذاکره با طرف‌های مرتبط داخلی و خارجی در تهران افتتاح شد.
این مرکز با هدف خدمت‌رسانی در زمینه اطلاعات بلایا به ویژه زلزله برای کشورهای عضو اسکاپ راه‌اندازی شده است و تلاش دارد مدیریت دانش، ظریف‌سازی، انتقال دانش فنی و تجارب موفق سایر کشورها در قالب همکاری‌های جنوب-جنوب در راستای افزایش تاب‌آوری در زمینه بلایا و کاهش خطرات انجام وظیفه کند.

**سیستم های هشدار ضروری برا مقابله با توفان های گرد و غبار
دکتر اختر تصریح کرد:مقابله با توفان های شن و گرد و غبار نیازمند سیستم های هشداری است که بر اساس رصد علمی و ابزارهای پیش بینی قادر به هشداردهی هستند.
دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه همچنین خواستار همکاری دانشمندان ایرانی با مرکز اپدیم برای ساخت سیستم های هشدار دهنده شد و اظهار کرد: این کمیسیون و موسسات منطقه ای آن باید از همه ابزارها، نوآوری ها و فناوری های پیشرفته در دسترس برای ایجاد زیرساخت های انعطاف پذیر استفاده کنند.

**گذر از مرحله واکنش به مرحله پیشگیری و انعطاف پذیری
معاون دبیرکل سازمان ملل همچنین گفت: توفان های شدید استوایی، سیل، زلزله و رانش زمین داستان های غم انگیز و تکراری منطقه آسیا و اقیانوسیه هستند، در سال 2017 سیل در جنوب آسیا بیش از یک هزار کشته بر جای گذاشت و به زندگی بیش از 40 میلیون نفر صدمه زد.
دکتر اختر ادامه داد: در نوامبر (آبان-آذر) گذشته زلزله در مرز جمهوری اسلامی ایران و عراق زندگی بیش از 400 نفر را گرفت، بیش از 16 هزار نفر را مجروح کرد و تحصیل سه هزار و 800 کودک را مختل کرد.
وی ضمن همدردی با زلزله زدگان کرمانشاه و سرپل ذهاب اضافه کرد: این رویدادهای غم انگیز بار دیگر نشان داد که بلایای طبیعی مرز نمی شناسند و برای مقابله با آنها نیز کشورها باید با هم همکاری کنند.
وی، هدف کنفرانس منطقه ای مدیریت اطلاعات برای کاهش خطر بلایای طبیعی را گذر از مرحله واکنش به این بلایا به سوی مرحله پیشگیری و انعطاف پذیری در برابر مخاطرات این بلایا برای داشتن یک جامعه پایدار و انعطاف پذیر عنوان کرد و افزود: موضوع گردهمایی آینده سازمان ملل نیز که در سطح رهبران سیاسی کشورهای عضو برگزار می شود، همین است.
دکتر اختر تصریح کرد: براساس گزارش مربوط به بلایای طبیعی در منطقه آسیا و اقیانوسیه در سال 2017، در کشورهایی که کمترین آمادگی را برای رویارویی با بلایای طبیعی یا واکنش به آنها دارند، ابعاد خطرات این بلایا در حال افزایش است، برای مثال در جنوب و جنوب غرب آسیا، خشکسالی زندگی 692 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است.
دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه بیان کرد: همچنین بر اساس گزارش یاد شده، خطر زمین لرزه به ویژه در شهرهایی که روی گسل یا نزدیک به آن ساخته شده اند، در حال افزایش است و 170 شهر و 166 میلیون نفر در منطقه آسیا و اقیانوسیه به سدت در معرض خطر زلزله و رانش زمین قرار دارند.
معاون دبیرکل سازمان ملل اضافه کرد: تخریب زیرساخت هایی مانند مدارس، فاجعه بارتر است، زیرا بازماندن کودکان از تحصیل در خانوارهای فقیری که بر اثر زلزله درآمد و دارایی خود را از دست داده اند، احتمال فقر مستمر از یک نسل به نسل دیگر را افزایش می دهد.

**تغییرات اقلیمی در مناطقی فقیرنشین جهان شدیدتر است
دکتر اختر ادامه داد: مطالعات اقلیمی 2030 سازمان ملل نشان می دهد خشکسالی و سایر بلایا دارای یک گرایش جغرافیایی هشداردهنده هستند، به عنوان مثال در جنوب آسیا این گرایش به سمت غرب و در جنوب شرق آسیا این گرایش به سمت شرق است، به این معنی است که احتمال وقوع بلایا در جنوب غرب آسیا و قسمت شرقی جنوب شرق آسیا که جمعیت فقیر و آسیب پذیر بیشتری دارند، زیادتر است.
معاون دبیرکل سازمان ملل اضافه کرد: در ایران نیز منطقه سیستان فقر بالایی دارد و توفان های دوره ای شن و گرد و غبار نیز با به خطر انداختن امرار معاش ساکنان این منطقه که از حداقل امکانات زندگی برخوردارند، فقر در این منطقه را تشدید می کنند.

**1063**
مترجم: رفعت کرمی مهر* انتشار:محتشمی پورانتهای پیام /*