رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران: طرح ترافیک سال 97 منجر به رانت زدایی می شودمحمد سالاری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا واکنش به انتقاد مهدی چمران رئیس سابق شورای اسلامی شهر تهران به تصمیم شورای پنجم در خصوص طرح ترافیک جدید پایتخت گفت: این طرح که در شورای ترافیک شهر تهران به تصویب رسید و لایحه تعیین عوارض آن نیز در شورای شهر تهران تصویب شد، نه تنها رویکرد درآمدزایی ندارد بلکه با کاهش قابل توجه سهمیه هایی که در گذشته بی حساب و کتاب به افراد مختلف اختصاص می یافت راه های رانت و سوء استفاده را مسدود می کند.
وی ادامه داد: برغم اینکه من معتقدم این طرح باید بیشتر مورد بررسی محافل کارشناسی وذینفعان قرار می گرفت و سپس در شورای شهر مطرح می شد و این موضوع را چندبار در صحن شورا نیز تذکر دادم اما باور دارم اساس این طرح منجر به فساد زدایی و رانت زدایی جدی می شود.
سالاری افزود: طرح جدید ترافیک، درآمدزایی چندانی برای شهرداری نخواهد داشت چراکه سقف مجوزهای ورود به طرح ترافیک کاهش یافته و برای ورود به محدوده طرح ترافیک نیز سقف تعیین شده است.
وی با اشاره به مزایای طرح جدید ترافیک اظهارداشت: اولین مزیت آن عدالت اجتماعی است یعنی امکان دسترسی همه مردم متناسب با نیازشان به این محدوده ایجاد شده است. هدف دیگر این طرح کاهش آلودگی هواست که در همین راستا یکی از اساسی‌ترین کارها در این زمینه ایجاد محدودیت برای خودروهای فرسوده و فاقد معاینه فنی است.
رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران ادامه داد: همچنین تعیین نحوه عوارض برای ساعات پیک و غیرپیک تردد در محدوده و نیز ساعت ورود و خروج به آن به نحوی انجام شده است که موجبات هدایت و راهبری سفرها را فراهم کرده است و نهایتا منجر به انضباط ترافیکی و کاهش آلودگی هوا می شود.
وی گفت: آنچه که مشخص است رفع تبعیض‌ها به عنوان یکی از اهداف اصلی طرح جدید ترافیکی مد نظر قرار گرفته است، حال آقای چمران بگوید، طرح جدید ترافیک خیانت به شهروندان است یا تخصیص سهمیه های ویژه پر تعداد به افراد و گروه های خاص در طرح قدیم؟!
مهدی چمران روز گذشته در گفت و گو با خبرنگار تسنیم گفته بود: «افزایش درآمد شهرداری از طریق طرح ترافیک اجحاف به شهروندان و خیانت به شهروندان تهرانی است و ظاهرا در این طرح شهرداری چشم‌های خود را بر شهروندان بسته است و فقط به دنبال کسب درآمد است.»
خبرنگار: معصومه آقا امینی **انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7244//1348انتهای پیام /*