گازگرفتگی در اصفهان 10 نفر را راهی بیمارستان کردمدیر روابط عمومی مرکز حوادث و فوریت های پزشکی اصفهان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در اولین حادثه در یک واحد مسکونی، سه نفر دچار مسمومیت تنفسی با منوکسیدکربن شدند که پس از اکسیژن درمانی به بیمارستان محمدرسول الله مبارکه منتقل شدند.
وی همچنین درباره حادثه دیگری که ساعت 4 و 50 دقیقه بامداد امروز در باغبهادران رخ داد بیان کرد: به دلیل استفاده از زغال برای گرمایش و چک نکردن لوله بخاری ویلا هفت نفر شامل سه مرد، سه زن و یک نوجوان مسموم شدند.
وی ادامه داد: این افراد پس از دریافت خدمات درمانی اولیه در محل، توسط آمبولانس به درمانگاه باغبهادران منتقل شدند.
از ابتدای سال جاری تاکنون نزدیک به 166 نفر در استان اصفهان بر اثر استنشاق گاز منوکسیدکربن دچار مسمومیت شدند که 14 نفر از آن ها جان خود را از دست دادند.
منوکسید کربن، گازی بدون رنگ و بوست و عمده ترین منبع تولید این گاز، سوختن ناقص نفت و گاز است ولی در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی بویژه در محیط های در بسته و فاقد اکسیژن تولید گاز منواکسید کربن امکان پذیر است.
استفاده از آبگرمکن یا بخاری مستعمل و دارای نقص فنی و بدون دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در محل سکونت، بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می دهد.
بدلیل بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علائم مسمومیت شدید احساس نشود.
علائم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و درد شکم و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغماست.
گ/7135 خبرنگار: فرزانه سادات مدنیون- انتشاردهنده: سلطانمرادیانتهای پیام /*