وزارت بهداشت موظف به ارائه خدمات درمانی به اتباع بیگانه است/خیرین بخشی از هزینه های درمانی اتباع بیگانه را تأمین کنندبه گزارش روزیکشنبه ایرنا، دکترهمایون هاشمی در واکنش به انتشارخبری مبنی بر اخراج پیرمرد افغان از بیمارستانی در کشور به دلیل ناتوانی مالی اظهارداشت: وزارت بهداشت نباید تفاوتی میان اتباع خارجی و ایرانی در خدمات رسانی قائل شود و موظف به ارائه خدمات به اتباع است.
نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تعیین تکلیف وضعیت اتباع غیرمجاز به عهده وزارت کشور، سازمان های امنیتی و نظارتی بوده اما تکلیف و وظیفه انسانی دستگاه های ارائه کننده خدمات پزشکی رفع مشکلات درمانی اتباع است.
هاشمی با تاکید بر اینکه درب بیمارستان های کشور همیشه به روی اتباع خارجی باز است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی بیش از 30 سال پذیرای اتباع افغان بوده و خدمات درمانی ویژه‌ای را به صورت رایگان به اتباع خارجی به ویژه افاغنه ارائه کرده است.
وی با بیان این که مشکلاتی همچون گرانی دارو و هزینه های بالای درمان در برخی موارد سد راه بیمارستان ها می شود، یادآورشد: برای ارایه خدمات درمانی می طلبد خیرین سلامت، وزارت امور خارجه و سازمان های مردم نهاد تامین بخشی از هزینه های درمان اتباع بیگانه را بر عهده بگیرند زیرا با توجه به افزایش ورود اتباع مجاز و غیرمجاز به کشور وزارت بهداشت به تنهایی از عهده تامین هزینه درمان بر نمی آید.
به گزارش خانه ملت، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزارت بهداشت باید به تکلیف انسانی خود در قبال خدمات رسانی به اتباع خارجی عمل کند.
اجتمام*3061*1724*تنظیم: میترا بلندقامتی*انتشار: حسین فتح الهیانتهای پیام /*