آب به تالاب خشکیده و تشنه منصوره در جنوب شرق اهواز رسیدمدیرعامل موسسه جهاد نصر وابسته به وزارت جهادکشاورزی در محل آبگیری تالاب منصوره به خبرنگار ایرنا گفت: برای رساندن آب به این تالاب به مساحت 14هزار هکتار ، از کانال آبرسانی به طول 47.2کیلومتر که به صورت ضربتی توسط موسسه جهاد نصر در مدت 10ماه احداث شد استفاده شده است.
یداله شمایلی با اشاره به اینکه برای احداث این کانال آب با آورد حداکثر 20متر مکعب در ثانیه از رودخانه کارون، یک هزار و 200میلیارد ریال هزینه شده ابراز امیدواری کرد با سیراب کردن کامل تالاب منصوره با دبی هشت 10 متر مکعب در ثانیه، در مجموع بتوان 42هزار هکتار از زمین های اطراف این تالاب را نیز که جزو کانون های فوق بحرانی گرد و غبار هستند مرطوب سازی کرد تا برخاستن گرد و غبار از این زمین های خشکیده با خاک سست، به سمت کلانشهر اهواز برطرف شود.
منشاء اصلی توفان گرد و غبار در هشتم بهمن 1395 در اهواز و 12 شهرستان خوزستان که منجر به قطع طولانی مدت آب و برق و تعطیلی فعالیت های اداری و روزمره مردم شد از کانون فوق بحرانی جنوب شرق اهواز بود.
مدیرعامل موسسه جهادنصر با اشاره به اهمیت اجرای این طرح زیربنایی که تاثیری زیادی بر کنترل و مهار نسبی گرد و غبار با منشاء داخلی خواهد داشت افزود: با مرطوب سازی کانون های فوق بحرانی در جنوب شرق اهواز ، زندگی و طراوت دوباره برای ساکنان روستایی اطراف این زمین های فوق بحرانی شکل خواهد گرفت ضمن آنکه نقش مهمی در احیای مراتع و رونق دامداری منطقه خواهد داشت.
به گفته برخی از اهالی همجوار تالاب منصوره، پیش از خشکسالی سال های اخیر ، سطح آب این تالاب بیش از یک متر بود و صید و صیادی و شکار پرندگان به عنوان یک منبع درآمد مطرح بود ولی بحران خشکسالی تاثیر منفی بر زندگی و محیط زیست این منطقه گذاشته است.
مهرشاد سلاحورزی مشاور این پروژه نیز به خبرنگار ایرنا گفت:بر اساس مطالعات انجام شده حدود 350 هزار هکتار از زمین های جنوب و جنوب شرق اهواز جزو مناطق بحرانی و فوق بحرانی گرد و غبار است که از این میزان حدود 112هزار هکتار آن فوق بحرانی است.
وی گفت: طبق برنامه در سه سال آینده 112هزار هکتار از کانون های فوق بحرانی گرد و غبار، از کانال آبرسانی که موسسه جهاد نصر احداث کرده مرطوب سازی و نهال کاری خواهد بود.
بر اساس تقسیم کاری برای مهار گرد و غبار در مناطق بحرانی و فوق بحرانی ، تامین آب برعهده موسسه جهاد نصر و نهال کاری این زمین ها با مدیریت و راهبری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان است.
در یک سال اخیر رییس جمهوری و معاون اول وی ، وزیران جهادکشاورزی، نیرو و رییس سازمان حفاظت محیط زیست از طرح های در دست اجرای مهار گرد و غبار در مناطق بحرانی و فوق بحرانی جنوب و جنوب شرق اهواز دیدن کرده اند.
تاکنون حدود چهار هزار هکتار از زمین های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز نهال کاری شده و عملیات نهال کاری 19هزار هکتار نیز در دست انجام است.
6065/ 6037
خبرنگار: محمدرضا بنوره ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجیانتهای پیام /*