زمینه همکاری مدیریت بحران شهرداری تهران با کشور سوئیس بررسی شدبه گزارش روز شنبه خبرنگار ایرنا، مارکوس لیتنر سفیر سوئیس درحاشیه بازدید خود از مرکز مدیریت بحران شهر تهران گفت: سابقه همکاری کشور سوئیس با شهرداری تهران به اجرای طرح ایجاد گروه های داوطلب واکنش اضطراری محله (دوام) در اوایل دهه 80 شمسی باز می گردد و اکنون بار دیگر آمادگی داریم با توجه به تجربه و تخصص نهادهای علمی و اجرایی در حوزه مدیریت سوانح و امداد و نجات دور جدید همکاری با شهرداری تهران را در این حوزه به ویژه برپایی دوره های آموزش تخصصی آغاز نمائیم.
سفیر سوئیس ضمن استقبال از گسترش همکاری های دو جانبه به فضای مثبت موجود میان دو کشور برای گسترش روابط اشاره کرد و گفت: سوئیس آمادگی دارد در حوزه تاب آوری، ایمنی شهری و مدیریت حوادث و سوانح در دو شاخه سخت افزاری و نرم افزاری با شهرداری تهران همکاری کند.
وی همچنین با ابراز خشنودی نسبت به همکاری های گذشته که منجر به شکل گیری گروه های داوطلب واکنش اضطراری محله در تهران شده است، فعالیت شهرداری تهران در ایجاد ساختارهای مدیریت بحران و پایش و رصد علمی حوادث و سوانح را قابل توجه خواند و گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری قدرتمند است اما با توجه به مخاطرات طبیعی باید فعالیت خود را در این بخش نیز گسترش دهد.
احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز در این دیدار ضمن تشریح طرح های اجرا شده و فعالیت های جاری گفت: شهرداری تهران در حوزه تاب آوری شهری و ارتقای آمادگی و توان شهر برای مقابله با حوادث و سوانح از جذب ظرفیت بخش خصوصی و نیز همکاری های بین المللی برای پیشبرد اهداف خود استقبال می نماید.
جانشین شهردار در شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه 10 درصد از جمعیت تهران در بافت فرسوده زندگی می کنند به برنامه جدید و گسترده دولت و مدیریت شهری برای نوسازی بافت فرسوده پایتخت اشاره کرد و گفت: بهره گیری از ظرفیت های بین المللی برای تسریع در اجرای طرح های نوسازی ضروری است و زمینه های مناسب برای جلب مشارکت بخش خصوصی داخلی و خارجی در این حوزه فراهم شده است.
وی گفت: فعالیت های حوزه مدیریت بحران در تهران با بهره گیری از تجارب و همکاری های جهانی تحقق یافته است و گسترش همکاری ها و بهره گیری از تجارب جهانی در دستور کار قرار دارد.
در جریان این دیدار همچنین سالیمون چو معاون آمادگی مرکز همکاری های بین المللی سوئیس با اعلام اینکه با اعضای گروه های داوطلب واکنش اضطراری یکی از محلات ملاقات داشته و از ایجاد گروه های مردمی امدادگر در تهران خشنود است، گفت: در اجرای این پروژه ها طی شدن صحیح فرآیند آموزش و ایجاد تعهد از اهمیت بسیاری برخوردار است که این مقوله را در داوطلبان امدادگر تهران مشاهده کردم.
وی افزود: موضوع امداد و نجات در سوانح صرفا به تامین تجهیزات و کمک های فنی خلاصه نمی شود بلکه حس تعلق، همبستگی و یاری گری بین مردم اهمیت زیادی دارد و گروه های داوطلب مروج این شیوه امدادگری هستند.
در این دیدار همچنین زمینه برگزاری دوره آموزش مربی آواربرداری تخصصی ویژه یکصد تن از مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی استان تهران با توجه به دانش فنی سازمان همکاری های بین المللی سوئیس در این حوزه بررسی شد.
در صورت اجرای این دوره آموزشی ، مهندسان علاقمند با طی دوره تخصصی می توانند به عنوان مربی، دانش فنی کسب شده را به سایر اعضای علاقمند و عضو سازمان نظام مهندسی انتقال دهند.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: سید جواد آل داود انتشاردهنده:موسی فعالیان
تهرام/7243/ 1539انتهای پیام /*