درختان نخل جزیره کیش مناسب برداشت محصول نیستبه گزارش روابط عمومی شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش، محمدرضا محمدی در خصوص پرسش های مطرح شده مبنی بر هرس خوشه های درختان نخل جزیره کیش افزود: در زمان کشت درختان نخل جزیره کیش هیچگاه جنبه برداشت محصول از گونه مذکور، مد نظر نبوده است.
وی افزود: وجود درصد بالای آهک و همچنین نمک و PH خاک این جزیره، بیش از حد تحمل گیاهی است و این عوامل موجب عدم جذب مواد غذایی و ضعیف شدن درختان نخل و در نتیجه، هجوم آفات و بیماری ها به این گونه گیاهی می شود.
سرپرست شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش اظهار کرد: باور اشتباه عموم مردم مبنی بر اینکه درختان نخل به آب کمی برای آبیاری نیاز دارند این در حالی است که حداقل میزان آب مورد نیاز به صورت هفتگی برای هر نفر درخت نخل، 600 لیتر است که این میزان با توجه به کمبود آب مناسب آبیاری در شرایط آب و هوای گرم کیش ، به حدود 100 لیتر آب می رسد.
وی در ادامه گفت: در صورت گرده افشانی و تشکیل میوه خرما، مصرف آب و مواد غذایی درختان نخل به شدت افزایش پیدا می کند و موادی که باید صرف سبزینگی و شادابی درختان شود، صرف تولید میوه می شود، در نتیجه ساکنان و گردشگران کیش شاهد ضعیف شدن و خشک شدن درختان زیبای نخل خواهند بود و یکی از جاذبه های جزیره با خطر جدی نابودی روبرو می شود.
سرپرست شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش، در پایان گفت: اکثر گونه های انتخاب شده درختان نخل در جزیره، مناسب باروری و برداشت محصول نیست و با توجه به رطوبت بالای جزیره، در صورت محصول دهی ، خرمای بدست آمده از کیفیت پایینی برخودار می شود.
وی افزود: در عین حال، برای آزمودن دقیق موضوع، از هرس تعدادی از نخل ها به عنوان نمونه در نقاط مختلف جزیره خودداری شده است تا نتیجه مورد ارزیابی دقیق تر قرار گیرد.
شایان ذکر است، در جزیره کیش حدود 6000 نفر درخت نخل کاشته شده که بصورت نرمال نیاز به تامین 3 هزار و 600 متر مکعب آب در هفته برای آبیاری آنها وجود دارد.
۶۹۹۳انتهای پیام /*