رونمایی از نخستین دستگاه هوشمند آب و هواشناسی کشور در رفسنجانبه گزارش ایرنا ، عضو ملی نخبگان کشور و مدیر این طرح در حاشیه رونمایی از این اختراع در حوزه کشاورزی به خبرنگار ایرنا گفت: این دستگاه به همت محققان دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان طراحی و ساخته شده و برای نخستین بار در کشور رونمایی شده است.
معین ملامحمدی افزود: مطالعات، طراحی و ساخت این دستگاه به مدت چهارسال توسط 30نفر از پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه ولیعصر رفسنجان و با هزینه 900میلیون تومان انجام گرفته است.
معین ملامحمدی افزود: با توجه به وجود بحران آب و کمبود منابع آبی، بارندگی کم و تبخیر زیاد آب و همچنین افت سطح سفره های زیرزمینی آب در این شهرستان و در کنار این معضلات، بروز سرمازدگی و گرمازدگی های دو سال اخیر ، می طلبید در رفع این معضلات دستگاهی طراحی شود.
وی بیان کرد: امسال بیش از 650 میلیارد تومان خسارت ناشی از پوکی پسته در رفسنجان داشتیم لذا طرح های هوشمند در راستای مدیریت صحیح منابع آبی نیاز است تا محصول احیا شود و رونق اقتصادی را شاهد باشیم.
ملامحمدی خاطرنشان کرد: نحوه استفاده از این دستگاه هوشمند آب و هواشناسی به این شکل است که کشاورز می تواند مزرعه خود را به این دستگاه معرفی و موقعیت را ثبت کند و مزرعه هر دو ساعت پایش می شود و سنسورهای دما، رطوبت، باد و … که به این دستگاه وصل هستند به طور لحظه ای تغییرات و اطلاعات مزرعه را ثبت و اعلام می کند.
وی ادامه داد: وقتی مزرعه به سیستم معرفی می شود کمبود آب را مشخص و محاسبه بهترین زمان آبیاری را اعلام می کند، همچنین اندازه گیری سطح آب چاه کشاورزی، مدیریت هوشمند باغداری، اعلام حمله آفات از یک هفته قبل، تشخیص پوکی پسته، پیش بینی سرمازدگی و پیش بینی سرعت وزش باد، اعلام بهترین زمان برداشت محصول پسته، تشخیص بیماری های برگ پسته به صورت آنلاین، توصیه های فصلی کارشناس تغذیه و … از دیگر مزایای این دستگاه است.
وی با اشاره به اینکه این دستگاه یکی از شگفت انگیزترین خدمات دنیای تکنولوژی امروز است افزود: این پدیده مدیریت کشاورزی از راه دور در انواع چاه های کشاورزی، قنوات، انواع مزارع کشاورزی، به ساده ترین روش ها ارایه می نماید .
ملامحمدی همچنین گفت : قیمت هر دستگاه بین 15میلیون تا 20میلیون تومان می باشد که برای یک چاه کشاورزی جواب می دهد .
به گفته ملامحمدی این دستگاه که به تولید انبوه هم خواهد رسید را می توان علاوه بر استفاده در دیگر نقاط کشور به خارج صادر کرد.
وی تاکید کرد: بحران آب را در رفسنجان جدی بگیریم.
شهرستان رفسنجان با بیش از 80 هزار هکتار یاغات پسته اقتصادش بر پایه این محصول صادراتی قرار دارد.
رفسنجان بیش از 311 هزار نفر جمعیت است و در 110 کیلومتری کرمان قرار دارد.
7433/ 5054انتهای پیام /*