آب سالم، غذای ایمن از محورهای ویژه طرح تحول سلامت استبه گزارش خبرنگار ایرنا، احمد جنیدی روز شنبه در مانور سلامت نوروزی که در مرکز همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزارشد، افزود: از توان دفاتر خدمات سلامت برای این برنامه کمک خواهیم گرفت واین دفاتر در استان تهران از 29 دفتر در سال قبل به 40 دفتر افزایش پیدا کرده است.
وی با بیان این که در سال جاری معرفی اماکنی که مسائل بهداشتی را رعایت نمی کردند، به دو برابر سال قبل رسیده است، افزود: این موضوع به خاطر افزایش تعداد بازرسی ها از این اماکن است.
این مقام وزارت بهداشت گفت: طرح سلامت نوروزی در کل کشور از 15 اسفند آغاز و تا پایان 15 فرودین سال 1397 با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی و پلیس اجرا خواهد شد.
وی ادامه داد: 2 هزار و 700 اکیپ نظارتی و بازرسی در روزهای اداری و یکهزار و 240 اکیپ در هر روز از 8 صبح تا 20 در ساعات اداری و غیراداری و روزهای تعطیل در سراسر کشور مشغول فعالیت هستند.
جنیدی با اشاره به همکاری برخی دستگاه ها در طرح سلامت نوروزی از جمله قوه قضاییه، نیروی انتظامی، دامپزشکی و شهرداری ها، گفت: امروز نیز تفاهم نامه ای با سازمان تعزیرات حکومتی امضا شد که در طول این ایام بازرسی های مشترک و خارج از نوبت به صورت ویژه انجام شود.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، با تاکید بر استفاده از بخش خصوصی در امر نظارت، گفت: تا جایی که مربوط به بخش حاکمیتی نباشد از بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد.
وی به افزایش10 درصدی اکیپ بازرسی بهداشت محیط درسالجاری اشاره کرد وافزود: با توسعه تجهیزات بازرسان و استفاده از دستگاه های پورتابل(سیار) برای سنجش مواد خوراکی و آشامیدنی و استفاده از نظارت های مردمی و ارتقاء رسیدگی به شکایات بهداشتی در سامانه 190 توانسته ایم در کاهش زمان رسیدگی به تخلفات و شکایات مردمی استفاده کنیم.
وی با تشریح سیاست وزارت بهداشت در مصرف مواد دخانی بخصوص استفاده قلیان در قلیان سراها و قهوه خانه ها، گفت: باید در مرحله اول برای کاهش مصرف فرهنگ سازی شود و در ادامه نیز ما از مجلس شورای اسلامی این درخواست را داریم که به طرح خارج شدن قهوه‌خانه‌ها از اماکن عمومی رای ندهند.
وی ادامه داد: مشاهده شده که دربرخی از قهوه‌خانه‌ها از مواد مخدر و روانگردان در قلیان‌ها استفاده می‌شود و به همین دلیل از دستگاه قضایی و نمایندگان مجلس درخواست می‌کنیم که به این موضوع توجه داشته باشند.
جنیدی همچنین از کسانی که در صنوف مختلف فعالیت می کنند، درخواست کرد که استانداردهای لازم بهداشتی را در اماکن خود رعایت کنند.
وی افزود: ممکن است از سالهای آینده محل کار کسانی که به علت تخلف پلمپ شده باشد، تا پایان سال اجازه استفاده از آن مکان داده نشود.
درادامه این مراسم مسعود ناصری پور، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیزگفت: در طرح سلامت نوروزی بیش از 2 میلیون امکنه از قبیل رستوران، قنادی و استخر در مقوله آب و غذا و امکانات بهداشتی و خدماتی مورد بازرسی قرار می گیرند.
وی درادامه به همکاری نیروی انتظامی و سازمان تعزیرات حکومتی برای بازرسی و پلمپ مراکز متخلف اشاره کرد و گفت: امیدواریم در رسیدگی به پرونده های متخلفین در قوه قضاییه برای کسانی که از موقعیت ایام تعطیلات نوروزی سوء استفاده می کنند و سلامت مردم را به خطر می اندازند، اشد مجازات در نظر گرفته شود.
مانور اکیپ های پایش سلامت نوروزی روز شنبه با رونمایی از برنامه های بهداشت محیط در سلامت نوروزی و با شرکت بازرسان سه دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه شهید بهشتی و دفاتر خدمات سلامت در مرکز همایش های رازی در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.
اجتمام**1193انتهای پیام /*