رئیس شورای شهر شیراز: محدوده تاریخی خیابان زند بازآفرینی می شودبه گزارش ایرنا احمدرضا دستغیب، روز شنبه در نشستی خبری با بیان اینکه بودجه مورد نیاز برای این بازآفرینی پیش بینی شده است، افزود: از میدان نمازی تا میدان شهرداری حدود 20 قطعه زمین وجود دارد که به پارک، موزه و نگارخانه تبدیل می شود ضمن اینکه هیچگونه تغییر کاربری در این منطقه انجام نخواهد شد.
وی بیان داشت: اجرای طرح بازآفرینی محور زند به یک سال زمان نیاز دارد و این محور تا پایان سال 97به مرکز گردشگری تبدیل خواهد شد.
دستغیب ادامه داد: ترافیک سنگین محدوده زند، اجازه تجاری سازی بیشتر در این محدوده را نمی دهد و شهروندان شیرازی تجربه خوبی از تجاری سازی در این شهر ندارند بلکه به جای آن اکنون به فضای سبز نیاز دارند که در محور زند این کار انجام خواهد شد.
دستغیب،با اشاره به پُر شمار بودن مطب پزشکان در خیابان زند که باعث ترافیک سنگین در این محور شده است، گفت: بر این باوریم که باید در این مسیر طرح ترافیک اجرا و از ورود خودروهای شخصی به این محور جلوگیری شود و وسایل نقلیه عمومی کار جا به جایی مردم را در این محدوده انجام دهند.
رئیس شورای شهر شیراز اضافه کرد: محورهایی که در مراحل بعدی در نوبت بازآفرینی هستند، شامل محور کریم خان زند از چها راه پارامونت تا میدان مصدق و محور انقلاب از میدان امام حسین (ع) تا فرودگاه شیراز است.
دستغیب افزود: تفکر ساختمان سازی و پل سازی در سیستم شهرسازی جدید منسوخ شده و جای خود را به تفکر نوین
شهرسازی مبتنی بر مردم محوری داده است بدین معنا که شهر باید به گونه ای طراحی و ساخته شود که مردم بهترین بهره را از آن ببرند.
رئیس شورای شهر شیراز، امنیت، زیبایی، وجود مراکز فرهنگی، عدم آلودگی هوا و نبود آلودگی صوتی را از جمله ویژگی های محیط ایده ال شهری برشمرد و بیان کرد: با وجود تلاش های دوره های قبلی مدیریت شهری، شیراز رونقی در خور نام این شهر پیدا نکرده و در زمینه انسان محوری گسترش خوبی نداشته است.
دستغیب ادامه داد: شهروندان باید از زندگی در شهر لذت ببرند و محیط شهری به گونه ای باشد که مردم نیاز به رفتن به خارج از شهر برای بهره مند شدن از محیط زیبا و طبیعی نداشته باشند.
وی، در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، پادگان ها باید به خارج از محدوده شهری منتقل شوند و این کار در شیراز با دقت دنبال می شود.
رئیس شورای شهر شیراز ادامه داد: به هیچ روی نباید بعد از انتقال پادگان ها به خارج از شهر، مکان آنها به مراکز تجاری بلند مرتبه تبدیل شود و اگر قرار است این کار صورت گیرد بهتر است انتقال این مراکز نظامی به خارج شهر انجام نشود.
وی، همچنین گفت: اجازه تغییر کاربری در باغ های گروه یک قصرالدشت به هیچ وجه داده نمی شود حتی اگر این باغ ها توسط برخی افراد سودجو خشکانده شوند نیز امکان تغییر کاربری آنها نخواهد بود.
دستغیب در مورد بافت تاریخی شیراز هم اظهار داشت: این منطقه که میراث گذشتگان این شهر است متاسفانه در سال های گذشته رو به ویرانی رفته و ساکنان غیرمجاز در این محل ساکن شده اند.
وی اضافه کرد: بافت تاریخی شیراز، ظرفیت قابل توجهی برای جذب گردشگر دارد و شهرداری این شهر از ایجاد مراکز فرهنگی گردشگری در صورتی که به خانه ها و بناهای تاریخی این محدوده آسیبی وارد نشود، استقبال خواهد کرد.
رئیس شورای شهر شیراز، به موضوع تخریب شبانه 2 خانه تاریخی بافت قدیم شیراز که در اوایل اسفندماه جاری صورت گرفت، اشاره کرد و گفت: به دستور استاندار فارس شکایت از عاملان تخریب در شورای تامین این استان مطرح شد و این شکایت به زودی به دستگاه قضایی ارجاع داده خواهد شد و لازم است این نهاد به این مساله ورود کند در غیر این صورت در آینده متهم به سهل انگاری خواهد شد.
این 2 خانه تاریخی پیشتر ثبت ملی شده بود.
وی، در بخش دیگری از سخنان خود به عملکرد شورای شهر در سال 96 اشاره و اظهار کرد: این نهاد در سال جاری 32 جلسه علنی، 111مصوبه، 85 بازدید و به طور میانگین 40 نشست در هر کمیسون برگزار کرده است.
دستغیب افزود: طرح بازآفرینی محور زند، انتخاب شهردار شیراز، تشکیل کمیسیون حقوق شهروندی برای اولین بار در کشور، تدوین دفتر مرکز پژوهش های شورای شهر ،ایجاد بسته های تشویقی برای سرمایه گذاری، مستند سازی بافت تاریخی شیراز، حمایت از پارک علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان و اختصاص 2 درصد درآمد شهرداری برای خرید محصولات دانش بنیان فارس از مهمترین مصوبه های این شورا در سال 96 است.
9873 /6118انتهای پیام /*