یک مقام وزارت کشور:وضعیت آسیب های اجتماعی هشداردهنده استبه گزارش ایرنا، رضا محبوبی، سه شنبه در آیین اختتامیه دومین همایش کشوری کانون های دانشجویی همیاران با رویکرد اجتماعی شدن امر پیشگیری در شیراز افزود: همین عامل هم باعث شد که از سال 94 تاکنون در پنج جلسه با حضور سران قوا و دیگر مسئولان، علل بروز چنین شرایطی مورد بررسی قرار گیرد.
وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار، در کشور بیش از 11 میلیون نفر در سکونت گاههای غیر رسمی و مناطق حاشیه نشین زندگی کنند که اگر جمعیت ساکن در بافت های فرسوده را نیز به این جمعیت اضافه کنیم به حدود 17 میلیون نفر خواهد رسید.
او اظهار کرد: همچنین حدود 2 میلیون و 800 هزار نفر معتاد در کشور داریم که با توجه به میزان کشفیات مواد مخدر و مراجعان به مراکز ترک اعتیاد و دیگر روش های تخمین آماری، به نظر می رسد تعداد آنها کمی بیش از این عدد باشد.
محبوبی افزود: در سال حدود 700 هزار واقعه ازدواج و بیش از 120 هزار واقعه طلاق در کشور داریم که در بخشی از جوامع شهری ما این نسبت بسیار بالاتر است و حتی به بیش از 60 درصد هم می رسد.
معاون اجتماعی مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور اضافه کرد: همچنین بر اساس آمار، در سوانح جاده ای کشور سالانه بیش از 16 تا 17 هزار نفر کشته و حدود 700 هزار نفر مصدوم نیازمند به اعزام به بیمارستان می شوند و حدود 30 هزار نفر هم دچار قطع و نقص عضو می شوند.
محبوبی افزود: این در حالی است که در برخی کشورهای پیشرفته آمار کشته های حوادث رانندگی جاده ای آنها به یک هزار نفر هم نمی رسد و هدفگذاری آنها این است که در سال 2020 آن را به صفر برسانند.
او گفت: بر اساس سرشماری سال 90، حدود 2 میلیون و 200 هزار زن سرپرست خانوار در کشور داشته ایم که سرشماری سال 95 نشان می دهد که این تعداد به بیش از سه میلیون نفر رسیده است.
محبوبی ادامه داد: در بحث بیماری ایدز هم بررسی ها نشان می دهد که در شیوه های انتقال این بیماری، شیوه انتقال از طریق تماس های جنسی به شیوه انتقال از طریق تزریق مشترک غلبه پیدا کرده است.
او گفت: باید دید چرا ما با چنین مسائلی در حوزه زنان مواجه هستیم، چرا ما باید هنوز در جامعه درگیر این مساله باشیم که آیا بانوان برای تماشای یک مسابقه ورزشی به ورزشگاه بروند یا نروند، مسائلی که دنیا سال هاست از آن عبور کرده است.
وی بیان کرد: همچنین بر اساس آمارهای رسمی، سالانه حدود 15 میلیون پرونده قضایی در کشور تشکیل می شود و سالانه بین 600 تا 700 هزار نفر وارد زندان می شوند که محکومیت بیش از 200 هزار نفر از آنها بیش از یک سال است.
او گفت: گزارش رسمی سازمان برنامه بودجه نشان می دهد که امسال 2 هزار و 960 میلیارد تومان در حوزه آسیب های اجتماعی هزینه شده و خواهد شد.
معاون اجتماعی مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشوربیان کرد: البته نمی توان در پیش آمدن چنین شرایطی فقط دشمنان و فشارهای اقتصادی را دخیل دانست، گاهی برخی مسئولان بیش از توطئه های خارجی مقصر بوده اند.
خبرنگار: سارنگ عبداللهی ** انتشاردهنده: غلامرضا مالک زاده
6122 / 1876انتهای پیام /*